2004 Amateur Boxing Results


International Championships

International Tournaments

National Championships


International Championships

Date

Tournament

Venue

January 11-18

22.Asian Championships

Puerto Princesa, Philippines

January 15-22

African Olympic Qualification Tournament 

Casablanca, Morocco

February 19-29

35.European Championships 

Pula, Croatia

March 12-20

American Olympic Qualification Tournament

Tijuana, Mexico

March 15-22

African Olympic Qualification Tournament 

Gaborone, Botswana

March 18-23

Asian Olympic Qualification Tournament

Guangzhou, China

March 27-28

Nordic Junior Championships 

Stockholm, Sweden

March 29 - April 7

9.South Asian Federation Games

Islamabad, Pakistan

April 4-11

American Olympic Qualification Tournament

Rio de Janeiro, Brasil

April 26 - May 2

Oceanian Championships (olympic qualification)

Nuku'alofa, Tonga

May 12-15

4.Panamerican Junior Championships 

New Mexico, Mexico

June 6-13

20.Caribbean Championships

Trinidad & Tobago

June 10-20

13.World Junior Championships

Jeju, South Korea

June 20-27

2.European Union Championships

Madrid, Spain

June 29 - July 4

2.European Schoolboys Championships

Siofok, Hungary

July 5-11

11.Central American Championships

La Sabana, Costa Rica

August 13-29

28.Olympic Games

Athens, Greece

September 11-20

9.European Cadet Championships

Saratov, Russia

September 21-24

3.Panamerican Cadet Championships

Colorado Springs, USA

Sept. 24 - Oct. 8

10.Arab Games

Alger, Algeria

October 3-10

3.European Ladies Championships

Riccione, Italy

October 22-31

48.CISM Championships

Fort Huachuca, USA

October 25-31

1.Asian Cadet Championships

Hanoi, Vietnam

November 24-27

1.South American Junior Championships

Antofagasta, Chile

November 22-27

1.World University Championships

Antalya, Turkey

December 1-3

2.Commonwealth Youth Games

Bendigo, Australia

International Tournaments

Date

Tournament

Venue

January 9-11

25.Norway Box Cup

Oslo, Norway

January 14-17

48.Istvan Bocskei Cup

Debrecen, Hungary

January 17-18

42. Belgrade's Pobednik

Belgrade, Serbia

January 17-19

23.Gee-Bee Tournament

Helsinki, Finland

February 2-7

9.YMCA Cup

New Delhi, India

February 23-27

Battle of Stalingard Tournament (junior)

Volgograd, Russia

February 29

Independence Cup

Santiago, Dominicana

March

4.Pavel Luscevschi Memorial (cadet)

Briceni, Moldova

March 17-21

Donbass Cup (junior)

Donetsk, Ukraine

March 26-28

2.Six Nations Tournament (junior)

Bari, Italy

March 25-31

Noginsk Tournament (junior)

Noginsk, Russia

March 30 - April 4

55.Strandjata Tournament (olympic qualification)

Plovdiv, Bulgaria

March 30 - April 4

21.Feliks Stamm Tournament (olympic qualific.)

Warsaw, Poland

April 3-4

Four Nations Tournament (incomplete)

Glasgow, Scotland

April 9-11

Tampere Junior Tournament (junior)

Tampere, Finland

April 20-25

Gothenburg Tournament (olympic qualification)

Gothenburg, Sweden

April 24-28

2.Cuban National Olympics

Guantanamo, Cuba

April 27 - May 1

8.Chowdry Cup (olympic qualification)

Baku, Azerbaijan

April 27 - May 2

31.Presidents Cup (junior)

Wloclawek, Poland

May 7-10

Presidents Cup (cadet)

Baku, Azerbaijan

May 6-12

Green Hill Tournament (olympic qualification)

Karachi, Pakistan

May 13-16

8.Algirdas Szocikas Tournament

Kaunas, Lithuania

May 13-16

9.Brandenburg Cup (junior)

Brandenburg, Germany

May 11-17

19.Ahmet Comert Tourn. (junior,women) 

Istanbul, Turkey

May 20-23

4.Mostar Tournament ( junior )

Mostar, Bosnia & Herzeg.

May 26-30

25.Acropolis Cup (pre-olympic test)

Athens, Greece

May 28-30

5.Nikolay Ryabov Tournament

Kohtla Jarve, Estonia

June 2-5

32.Chemie Pokal

Halle, Germany

June 4-5

Four Nations Friendship Tournament

Sankt Petersburg, Russia

June 2-6

6.Jose Cheo Aponte Tournament

Caguas, Puerto Rico

June 3-6

26.King's Cup

Bangkok, Thailand

June 5-6

2.Six Nations Tournament (junior)

Rome, Italy

June 9-12

35.Grand Prix

Usti, Czech Republic

June 9-12

3.Torneo Italia (women) 

Cascia, Italy

June 12-16

2.Hanoi International Tournament

Hanoi, Vietnam

June 15-20

5.King's Cup

Lugogo, Uganda

June 18-20

13.Chemnitz City Cup

Chemnitz, Germany

June 18-20

Titan Games

Atlanta, USA

June 20-24

Batalla de Carabobo

Valencia, Venezuela

June 28 - July 2

Olympic Festival

Ciudad Mexico

July 5-9

9.Junior Olympic International

Brownsville, USA

July 26-27

1.Vlaznia Memorial

Tirana, Albania

July 15-18

33.Golden Belt 

Bucharest, Romania

July

26.Hamzaaliev Memorial

Khujand, Tadjikistan

September 4-5

Ruuska Tournament

Rovaniemi, Finland

September 8-11

6.Witch Cup (women)

Pecs, Hungary

September 8-12

7.Umakhanov Memorial

Mahachkala, Russia

September 15-19

1.Peace Tournament

Tuzla, Bosnia

September 23-26

9.Karl Lehmann Tournament

Tallin, Estonia

September 23-26

Nations Cup

Wiener Neustadt, Austria

September 24-26

20.Vojvodanska Glove (junior)

Novi Sad, Serbia

September 25-26

19.Albena Tournament

Albena, Bulgaria

September 21-27

10.Amber Gloves

Kaliningrad, Russia

Sept.3 - Oct.3

Grand Prix Ostrava

Ostrava, Czech Republic

October 3-6

1.Tirana Tournament

Tirana, Albania

October 4-10

Box-Am Tournament

Almeria, Spain

October 13-17

25.Tammer Tournament 

Tampere, Finland

October 14-17

Romana Cup

La Romana, Dominican Rep.

October 22-24

10.Hakija Turajlic Tournament

Sarajevo, Bosnia & Herzeg.

October 22-24

Olympic Expectations Tournament (cadet)

Usti, Czech Republic

October

12.R.Shustov & D.Dadiani Memorial

Tiraspol, Moldova

October 31

34.Golden Gong

Skopje, Macedonia

November 3-8

14(?).Alexandria Tournament (junior)

Thessalonica, Greece

November 12-15

48.Golden Gloves

Kraljevo, Serbia

November 18-21

5.Oil Producing Countries Cup

Nizhnevartovsk, Russia

November 19-21

31.Olaines Grand Prix

Riga, Latvia

November 19-21

Euro Tournament

Oulu, Finland

November 27-28

13.Julius Torma Tournament (junior)

Prague, Czech Republic

November 27-28

Elementer Box Cup

Give, Denmark

November 23-30

Taiwan Invitational (women)

Taipei, Taiwan

December 11-12

1.Six Nations Cup

Porto Torres, Italy

December 10-15

Agalarov Memorial (junior)

Baku, Azerbaijan

December 9-16

20.President's Cup

Batam, Indonesia

December 14-19

1.Mohammed VI Trophy

Rabat, Morocco

National Championships

Date

Tournament

Venue

December 11-13

Bulgarian National Champs

Pleven

December 19

Irish National Champs 

Dublin

January 13-17

United States National Champs 

Colorado Springs

January 15-18

Canadian National Champs

Regina

January 24

96.French National Champs 

Laval

January 22-25

Estonian National Champs

Tallin

January 23-30

44.Cuban National Champs (Playa Giron) 

Camaguey

January 30

Welsh National Champs

Ebbw Vale

February 1-8

76.Spanish National Champs 

Alicante

March 4-6

Norwegian National Champs 

Trondheim

March 6-9

Finnish National Champs 

Helsinki

March 11-14

Swedish National Champs 

Linkoeping

March 13-14

Danish National Champs 

Give

March 25-28

Australian National Champs

Adelaide

April 6-11

6.Russian Womens Champs

Serpukhov

May 13-16

14.Croatian National Champs

Kraljevica

May 14-16

Czech National Champs

Karvina

May 23-30

Filipino National Champs

Panabo

June 26-27

Moroccan National Champs

Agadir

July 15-17

3.Italian Womens National Champs

Sassoferato

August 4-8

51.Indian National Champs

Hissar

August 25-28

7.Fiji Games

Lautoka

September 23-25

New Zealand National Champs

Invercargill

September 22-26

75.Polish National Champs

Poznań

October 1-4

29.Pakistan National Games Box. Champs

Quetta

October 8-13

Turkish National Champs

Konya

October 21-23

Madagascar National Champs

Morondava

Oct. 30- Nov. 1

Dutch National Champs 

Rotterdam

November 4-6

57.Moldavian National Champs

Grimancautsi

November 5-6

Austrian National Champs 

Vienna

November 6-7

Swiss National Champs 

Zurich

November

Japanese National Champs 

Okayama

November 10-14

Romanian National Champs

Tg Jiu

November 18-20

82.German National Champs 

Riesa

November 15-20

13.Ukrainian National Champs

Czernyhow

November 19-21

Slovak National Champs

Dubnica

November 22-27

82.Italian National Champs

Maddaloni

November 22-28

Kazakh National Champs

Almaty

Nov. 28 - Dec. 5

59.Brasilian National Champs 

Belem

Nov. 28 - Dec. 5

13.Russian National Champs

Samara

December 1-4

81.Hungarian National Champs 

Kiskunmajsa

December 4-10

17.Colombian National Games

Girardot

 


Amateur Boxing homepage