12.Soviet Union National Championships - Moscow - July 7-25 1946

thanks to Sergey Shkrebets


Preliminaries

51kg B.Kaladze Dinamo (Georgia) N.Semashkov CDKA PTS
51kg V.Kudryavtsev Krasnoye Znamya (Russia) I.Zaslavskiy Zdorove (Ukraine) DQ
51kg G.Sarkisyan Spartak (Armenia) L.Bogdanov Dinamo (Leningrad) DQ
54kg V.Andryushin CDKA Harald Reinvald Dinamo (Estonia) PTS
54kg A.Timofeyev Dinamo (Latvia) A.Abdulin Dinamo (Azerbaijan) PTS
54kg E.Mesyan Dinamo (Georgia) I.Podobedov Krylya Sovetov (Moscow) KO 3
54kg E.Shkolnikov Spartak (Ukraine) G.Dzherayan SKIF (Moscow) PTS
54kg N.Afonin Dinamo (Moscow) M.Nabichvrishvili Spartak (Georgia) PTS
54kg V.Udalov Torpedo (Russia) G.Ivanovskiy CDKA ???
58kg E.Aristagov Dinamo (Georgia) A.Zisman Dinamo (Ukraine) PTS
58kg A.Lyubimov Krylya Sovetov (Moscow) K.Kliabigs Dinamo (Estonia) PTS
58kg Georgi Vartanov Dinamo (Georgia) L.Sokolov Dom Ofitsera (Leningrad) PTS
58kg M.Gorokhovskiy Spartak (Latvia) G.Mikhnevskiy SKIF (Moscow) PTS
58kg Ivan Kniazev Vodnik (Leningrad) Sh.Bultskuly Spartak (Kazakhstan) TKO 2
58kg K.Mullayev Spartak (Kazakhstan) K.Ayvazov Dinamo (Russia) KO
58kg V.Berzin VMS (Moscow) Sh.Gorgaslidze Dinamo (Georgia) PTS
58kg Yuri Prikhozhko Uzbekistan N.Radetskiy Dinamo (Russia) PTS
62kg Viktor Pushkin Krylya Sovetov (Moscow) N.Ivanov Zenit (Moscow) KO 1
62kg V.Nilov Dom Ofitsera (Leningrad) A.Ksenofontov Dinamo (Moscow) PTS
62kg B.Meladze Dinamo (Georgia) V.Dzeneladze Spartak (Georgia) PTS
62kg I.Maslakov Pishchevik (Moscow) V.Yuganov Dinamo (Latvia) TKOI 2
62kg F.Barandeyev CDKA Batu Gazizov Uzbekistan PTS
62kg P.Somov Dinamo (Moscow) A.Murashov Spartak (Ukraine) PTS
67kg Sergey Shcherbakov CDKA V.Romanov CDKA KO 1
67kg I.Timchenko Trudovye Rezervy (Leningrad) V.Barandeyev CDKA PTS
67kg A.Kryuchkov Dinamo (Azerbaijan) V.Semashkin VMS (Leningrad) PTS
67kg M.Korolik Dinamo (Leningrad) V.Shkoda Dinamo (Ukraine) PTS
67kg Ilya Davydov Dinamo (Uzbekistan) A.Tsanava Dinamo (Georgia) PTS
67kg Alfred Rooding Spartak (Estonia) Kleshchev Dinamo (Ukraine) PTS
67kg V.Nikitin Dom Ofitsera (Leningrad) V.Rodimov Trudovye Rezervy (Moscow) PTS
67kg I.Odinov Dinamo (Azerbaijan) V.Oshis Daugava (Latvia) TKO 1
73kg Silichev Trudovye Rezervy (Moscow) K.Sokolov Bolshevik (Moscow) PTS
73kg G.Gavrilov Dom Ofitsera (Leningrad) L.Erofeyev Uzbekistan PTS
73kg Mysin Dinamo (Moscow) V.Ponomarev Dinamo (Moscow) PTS
73kg B.Divin Torpedo (Russia) M.Daminkevich Daugava (Latvia) PTS
80kg M.Frank Dinamo (Uzbekistan) Anatoli Perov Trudovye Rezervy (Moscow) WO.
80kg Anatoli Stepanov CDKA Sh.Dvali Dinamo (Georgia) PTS
80kg V.Stepanov Lokomotiv (Moscow) A.Kyrkhan Stroitel (Moscow) KO 3
80kg Vladimir Kogan Dinamo (Moscow) N.Kartsev Torpedo (Russia) PTS
80kg Gennadi Stepanov Dinamo (Moscow) V.Gorienko Belarus PTS
+80kg M.Akhumyan Spartak (Armenia) F.Goldinov Dinamo (Ukraine) PTS
+80kg N.Yurchenko CDKA A.Fedyayev Dinamo (Ukraine) PTS
+80kg B.Butenko Bolshevik (Moscow) V.Khokhlov Dinamo (Moscow) PTS

Quarter-finals

51kg Lev Segalovich CDKA N.Monokandilas Dinamo (Latvia) KO 1
51kg V.Kudryavtsev Krasnoye Znamya (Russia) B.Kaladze Dinamo (Georgia) PTS
51kg G.Sarkisyan Spartak (Armenia) D.Tsink Uzbekistan PTS
51kg E.Khanukayev Dinamo (Georgia) V.Kirkozov Dinamo (Georgia) PTS
54kg V.Andryushin CDKA A.Timofeyev Dinamo (Latvia) PTS
54kg E.Mesyan Dinamo (Georgia) E.Shkolnikov Spartak (Ukraine) PTS
54kg N.Afonin Dinamo (Moscow) V.Udalov Torpedo (Russia) PTS
54kg Ivan Avdeyev Dinamo (Moscow) Ruben Davydov Dinamo (Uzbekistan) PTS
58kg E.Aristagov Dinamo (Georgia) A.Lyubimov Krylya Sovetov (Moscow) PTS
58kg Georgi Vartanov Dinamo (Georgia) M.Gorokhovskiy Spartak (Latvia) PTS
58kg Ivan Kniazev Vodnik (Leningrad) K.Mullayev Spartak (Kazakhstan) PTS
58kg V.Berzin VMS (Moscow) Yuri Prikhozhko Uzbekistan KO 2
62kg Viktor Pushkin Krylya Sovetov (Moscow) V.Nilov Dom Ofitsera (Leningrad) PTS
62kg B.Meladze Dinamo (Georgia) I.Maslakov Pishchevik (Moscow) PTS
62kg F.Barandeyev CDKA P.Somov Dinamo (Moscow) WO.
62kg Anatoli Greyner CDKA (Moscow) Helmut Praks Dinamo (Estonia) PTS
67kg Sergey Shcherbakov CDKA I.Timchenko Trudovye Rezervy (Leningrad) PTS
67kg M.Korolik Dinamo (Leningrad) A.Kryuchkov Dinamo (Azerbaijan) PTS
67kg Ilya Davydov Dinamo (Uzbekistan) Alfred Rooding Spartak (Estonia) PTS
67kg V.Nikitin Dom Ofitsera (Leningrad) I.Odinov Dinamo (Azerbaijan) TKO 1
73kg I.Ganykin Zenit (Moscow) Silichev Trudovye Rezervy (Moscow) PTS
73kg Evgeni Ogurenkov Stroitel (Moscow) G.Gavrilov Dom Ofitsera (Leningrad) PTS
73kg V.Chudinov Pishchevik (Moscow) Mysin Dinamo (Moscow) PTS
73kg Roman Kariste Dinamo (Estonia) B.Divin Torpedo (Russia) KO 1
80kg B.Salong Spartak (Estonia) M.Frank Dinamo (Uzbekistan) PTS
80kg Anatoli Stepanov CDKA V.Stepanov Lokomotiv (Moscow) WO.
80kg Gennadi Stepanov Dinamo (Moscow) Vladimir Kogan Dinamo (Moscow) PTS
80kg Levon Gudushauri Dinamo (Georgia) A.Pichugin VMS (Leningrad) PTS
+80kg Martin Linnamaegi Dinamo (Estonia) M.Akhumyan Spartak (Armenia) TKO 2
+80kg Nikolay Korolev Pishchevik (Moscow) N.Yurchenko CDKA PTS
+80kg Andro Navasardov Dinamo (Georgia) B.Butenko Bolshevik (Moscow) PTS
+80kg G.Tatabadze Dinamo (Georgia) A.Meylus Dinamo (Latvia) PTS

Semi-finals

51kg Lev Segalovich CDKA V.Kudryavtsev Krasnoye Znamya (Russia) PTS
51kg E.Khanukayev Dinamo (Georgia) G.Sarkisyan Spartak (Armenia) TKOI
54kg E.Mesyan Dinamo (Georgia) V.Andryushin CDKA PTS
54kg Ivan Avdeyev Dinamo (Moscow) N.Afonin Dinamo (Moscow) PTS
58kg Georgi Vartanov Dinamo (Georgia) E.Aristagov Dinamo (Georgia) ???
58kg Ivan Kniazev Vodnik (Leningrad) V.Berzin VMS (Moscow) PTS
62kg Viktor Pushkin Krylya Sovetov (Moscow) B.Meladze Dinamo (Georgia) PTS
62kg Anatoli Greyner CDKA (Moscow) F.Barandeyev CDKA PTS
67kg Sergey Shcherbakov CDKA M.Korolik Dinamo (Leningrad) AB 3
67kg V.Nikitin Dom Ofitsera (Leningrad) Ilya Davydov Dinamo (Uzbekistan) PTS
73kg Evgeni Ogurenkov Stroitel (Moscow) I.Ganykin Zenit (Moscow) PTS
73kg Roman Kariste Dinamo (Estonia) V.Chudinov Pishchevik (Moscow) PTS
80kg Anatoli Stepanov CDKA B.Salong Spartak (Estonia) PTS
80kg Levon Gudushauri Dinamo (Georgia) Gennadi Stepanov Dinamo (Moscow) PTS
+80kg Nikolay Korolev Pishchevik (Moscow) Martin Linnamaegi Dinamo (Estonia) PTS
+80kg Andro Navasardov Dinamo (Georgia) G.Tatabadze Dinamo (Georgia) AB 3

Third Place Bouts

51kg V.Kudryavtsev Krasnoye Znamya (Russia) G.Sarkisyan Spartak (Armenia) WO.
54kg N.Afonin Dinamo (Moscow) V.Andryushin CDKA PTS
58kg V.Berzin VMS (Moscow) E.Aristagov Dinamo (Georgia) WO.
62kg F.Barandeyev CDKA B.Meladze Dinamo (Georgia) WO.
67kg Ilya Davydov Dinamo (Uzbekistan) M.Korolik Dinamo (Leningrad) PTS
73kg V.Chudinov Pishchevik (Moscow) I.Ganykin Zenit (Moscow) PTS
80kg Gennadi Stepanov Dinamo (Moscow) B.Salong Spartak (Estonia) WO.
+80kg Martin Linnamaegi Dinamo (Estonia) G.Tatabadze Dinamo (Georgia) ???

Finals

51kg Lev Segalovich CDKA E.Khanukayev Dinamo (Georgia) PTS
54kg Ivan Avdeyev Dinamo (Moscow) E.Mesyan Dinamo (Georgia) PTS
58kg Ivan Kniazev Vodnik (Leningrad) Georgi Vartanov Dinamo (Georgia) WO.
62kg Anatoli Greyner CDKA (Moscow) Viktor Pushkin Krylya Sovetov (Moscow) PTS
67kg Sergey Shcherbakov CDKA V.Nikitin Dom Ofitsera (Leningrad) PTS
73kg Roman Kariste Dinamo (Estonia) Evgeni Ogurenkov Stroitel (Moscow) PTS
80kg Anatoli Stepanov CDKA Levon Gudushauri Dinamo (Georgia) ???
+80kg Nikolay Korolev Pishchevik (Moscow) Andro Navasardov Dinamo (Georgia) PTS

 

Medallists:

Weight

Place

Name

fly

1.

Lev Segalovich (Moscow)

2.

E.Khanukayev (Tbilisi)

3.

V.Kudryavtsev (Ivanovo)

bantam

1.

Ivan Avdeyev (Moscow)

2.

E.Mesyan (Tbilisi)

3.

N.Afonin (Moscow)

feather

1.

Ivan Kniazev (Leningrad)

2.

Georgi Vartanov (Tbilisi)

3.

V.Berzin (Leningrad)

light

1.

Anatoli Greyner (Moscow)

2.

Viktor Pushkin (Moscow)

3.

V.Barandeyev (Moscow)

welter

1.

Sergey Shcherbakov (Moscow)

2.

V.Nikitin (Leningrad)

3.

I.Davydov (Tashkent)

middle

1.

Roman Kariste (Tallin)

2.

Evgeni Ogurenkov (Moscow)

3.

V.Chudinov (Moscow)

light heavy

1.

Anatoli Stepanov (Moscow)

2.

Levon Gudushauri (Tbilisi)

3.

Gennadi Stepanov (Moscow)

heavy

1.

Nikolay Korolev (Moscow)

2.

Andro Navasardov (Tbilisi)

3.

Martin Linnamaegi (Tallin)


Soviet Union National Championships History | National Champs Index | 1946 Results