33.GDR National Championships - Schwerin - December 1981


Finals:

48kg Dietmar Geilich Peter Kuemmel RSC 2
51kg Wolfgang Prosch Robert Marx 3:2
54kg Dirk Schaefer Klaus-Dieter Kirchstein 5:0
57kg Frank Rauschning Torsten Koch 4:1
60kg Richard Nowakowski Siegfried Mehnert 4:1
63,5kg Dietmar Schwarz Thomas Schulz 5:0
67kg Michael Timm Karl-Heinz Krueger 5:0
71kg Ralf Hunger Ronald Wandelt KO 2
75kg Detlef Friese Uwe Neils RSC 2
81kg Ralf Nebrig Andreas Pergamenter 5:0
91kg Juergen Fanghaenel Klaus-Dieter Schmid KO 2
+91kg Ulli Kaden Dietmar Mayer KO 1

Medallists:

Weight Rank Name Club
48kg 1 Dietmar Geilich ASK Vorwaerts Frankfurt/O
2 Peter Kuemmel Motor Mitte Magdeburg
3 Ryba SG "Am Heimberg" Greiz
Werner Stahl Hennigsdorf
51kg 1 Wolfgang Prosch SC Dynamo Berlin
2 Robert Marx SC Traktor Schwerin
3 Klopfer Mansfeld Kombinat Eisleben
Pieper Chemie PCK Schwedt
54kg 1 Dirk Schaefer SC Traktor Schwerin
2 Klaus-Dieter Kirchstein SC Dynamo Berlin
3 Seifert Wismut Gera
Schulz Wismut Gera
57kg 1 Frank Rauschning Wismut Gera
2 Torsten Koch ASK Vorwaerts Frankfurt/O
3 Torsten Lange SC Traktor Schwerin
Michael Stachewitz ASK Vorwaerts Frankfurt/O
60kg 1 Richard Nowakowski SC Traktor Schwerin
2 Siegfried Mehnert SC Chemie Halle
3 Buenger SC Traktor Schwerin
Andreas Schink Wismut Gera
63,5kg 1 Dietmar Schwarz SC Traktor Schwerin
2 Thomas Schulz Wismut Gera
3 Roland Poye TSC Berlin
Schulze ASK Vorwaerts Frankfurt/O
67kg 1 Michael Timm SC Traktor Schwerin
2 Karl-Heinz Krueger ASK Vorwaerts Frankfurt/O
3 Joerg Richter ASK Vorwaerts Frankfurt/O
Dirk Kaesebier SC Dynamo Berlin
71kg 1 Ralf Hunger SC Chemie Halle
2 Ronald Wandelt SC Chemie Halle
3 Detelf Kaestner SC Dynamo Berlin
Ott Stahl Hennigsdorf
75kg 1 Detlef Friese SC Chemie Halle
2 Uwe Neils SC Traktor Schwerin
3 Andreas Schroth SC Dynamo Berlin
Klotzsch Stahl Hennigsdorf
81kg 1 Ralf Nebrig SC Dynamo Berlin
2 Andreas Pergamenter SC Dynamo Berlin
3 Peter Balnuweit Wismut Gera
Jens Demmler Wismut Gera
91kg 1 Juergen Fanghaenel Wismut Gera
2 Klaus-Dieter Schmid ASK Vorwaerts Frankfurt/O
3 Lutz Philipp Motor Mitte Magdeburg
Peter Philipp SC Chemie Halle
+91kg 1 Ulli Kaden Wismut Gera
2 Dietmar Mayer SC Chemie Halle
3 Pahlke ASG Vorwaerts Halle
Werner Kohnert TSC Berlin

 GDR Champs history | 1981 Results