French National Champions

    Light-fly Fly Bantam Feather Light Light-welter Welter Light-middle Middle Light heavy Heavy Super-heavy
1903 Paris         E.-V. Fry       Leon Legrand   F. Sanz  
1904 Paris         T. Jordan       Rumsey   Rumsey  
1905 Paris       Louis Ducasse T. Jordan       E. Briat   Marc Gaucher  
1906 Paris       Louis Ducasse T. Jordan       E. Briat   Lovel Graham  
1907 Paris       Pierre Mazior C. Fischer       Bemtgen   Lovel Graham  
1908 Paris       Felix Nastors Robert Eustache       Rene Doudelle   Lovel Graham  
1909 Paris       Viez Noe Belli       De Neve   Georges Neret  
1910 Paris   Monys Felix Nastors Robert Chanceau Damasso   R. Belli   Seguinaud Lloyd Georges Neret  
1911 Paris   Bouzonnis Felix Nastors Georges Pessietto Damasso   Balzac   Seguinaud Debergue Georges Neret  
1912 Paris   Ed. Rabret Pierre Mazior Lacombe R.Chaussefoin   Damasso   Baney Cadtaing Gastaud  
1913 Paris   Borot Barrett Schoegel Casteyre   Bones   Harvey Jean Croisilles Paoli  
1914 Paris   P. Mazoir Corbiaux Schoegel Gillet   Journet   Deruntz Castaing Paoli  
1919 Paris   Gallet Hugues Gentreau Jacques Gregoire   Louis Tendero   Coscolle Derancy Louis Piochelle  
1920 Paris   Jean-Baptiste Rampignon Georges Cochon Fritsch Jacques Gregoire   Leon Gillet   Coscolle Cabirol Xavier Eluere  
1921 Paris   Gleizes E. Charles Wissmann Salvinto   Georges Doussot   Helluin Marmouguet Xavier Eluere  
1922 Paris   Dussol A.Ferrand Wissmann Caballero   Georges Doussot   Roger Brousse Pocheu Neret  
1923 Paris   Prat A.Ferrand De Poorter Richard Savignac   Georges Doussot   Franot Francois Neret  
1924 Paris   Gourdy A.Ferrand Marcel Depont Richard Savignac   Georges Doussot   Diallez Georges Rossignon Charles Peguilhan  
1925 Paris   Belhouze Roche Jean Ces Tholey   Langlet   Franot Robert Foquet Charles Peguilhan  
1926 Paris   Huat Georges Carcagne Vidal Jean Ces   Pichon   Michel Langlet Georges Gardebois Marcel Moret  
1927 Paris   Cuard Chapuis Vidal Georges Carcagne   Deparday   Michel Langlet Georges Gardebois Marcel Moret  
1928 Paris   Cuard Gineston Andre Georges Carcagne   Deparday   Michel Langlet Robert Foquet Marcel Moret  
1929 Paris   Armand Appel Varoqueaux Belhouze Georges Carcagne   Adam   Vass-Renaud Fernand Laudrin Gallia  
1930 Paris   Maurice Filhol Gineston Braum Paul Rebel   Maurice Naudin   Albert Pichot Fernand Laudrin Alfred Sauvage  
1931 Paris   Andre Perrier Henri Bruyere Gabriel Lerat Mayor   Dazinieras   Jean Zigan Meriot Fernand Laudrin  
1932 Paris   Pierre Bonnet Paul Nicolas Linsale Gomard   Castille   Jean Zigan Alexandre Elyas Dubourg  
1933 Paris   Gaston Fayaud Puche Henri Walter Layor   Chandelier   Roger Michelot Brunner Pauppels  
1934 Paris   Gaston Fayaud Berger Francois Aupetit Langlaney   Corneille   Grante Roger Michelot Albert Pichot  
1935 Paris   Gaston Fayaud Aubry Peyre Henri Walter   Roger Tritz   Jean Despeaux Roger Michelot Pascal  
1936 Paris   Gaston Fayaud Pierre Bonnet Wagner Francois Aupetit   Roger Tritz   Grante Roger Michelot Pallot  
1937 Paris   A. Lopez Gabriel Fayaud Georges Vignes Francois Aupetit   Marcel Renaudy   Jean Zigan L.Copin Andre Mennegault  
1938 Paris   Aladre Perrier Joseph Bernardi D.Mariotti Henri Walter   Marcel Renaudy   Marcel Enseret A.Copin L.Copin  
1939 Paris   M.Jordan A.Berthault Henri Walter Yves Nadal   Robert Charron   J.Risser A.Bonjeau Andre Mennegault  
1942 Paris   Ray Famechon F. Bottero Paul Renucci Pierre Montane   Brancas   Gustave Degouve L.Copin Andre Mennegault  
1943 Paris   Ray Famechon R. Maigret R. Renet Hulot   M. Renaudy   Antoine Toniolo J. Aubry Andre Mennegault  
1944 Paris   M.Ruffat R.Barbier Gilbert Clausener R.Waida   Stanislas Mierzwa   Laurent Dauthuille P.Vervueren Andre Mennegault  
1945 Paris   A. Clivatti M. Fernandez A. Gonnet Gilbert Clausener   Charles Humez   R. Berrot P.Vervueren Andre Mennegault  
1946 Paris   M. Liati Armand Deianna E. Arias Adolphe Neubauer   Charles Humez   Claude Ritter J. Renoux Andre Mennegault  
1947 Paris   J. Sergues Armand Deianna F. Bottero Roger Baour   Charles Humez   Michel Petit Leon Nowiasz Gabriel Bigotte  
1948 Lyon   C. Rosselli M. Forni Mohamed Ammi Auguste Caulet   Charles Humez   Aime-Joseph Escudie Joseph Roude James Galli  
1949 Paris   Marius Gnagni Joseph Ventaja Maurice Forni Mohamed Ammi   Louis Klein   Louis Toesca Paul Blot Raymond Degl'Innocenti  
1950 Limoges   Sergues Jacques Dumesnil Lahouari Godih Louis Carrara   J. Moreau   Robert Vallet Francis Coeuret Raymond Degl'Innocenti  
1951 Lyon   Antoine Martin Perz I Joseph Ventaja Tendjini Rene Lacaze Rene Weissman M.Garcia Jean Lalaounis Francis Coeuret Joseph Abad  
1952 Narbonne   Rossi Antoine Martin Joseph Ventaja Seraphin Ferrer Jean Argerich Louis Perrigault Ouillf Ben Fahrat Claude Arnaiz Bernard Navarre  
1953 Rennes   Marie Alphonse Halimi Rene Barriere Retail Mohamed Daidi Claude Lapourielle Jacques Candeau Jean Piniarski Gilbert Chapron Bernard Navarre  
1954 Monte Carlo   Rene Libeer Alphonse Halimi Joseph Ventaja Gerard Pompel Sylvestre Gaviano Jean Jacquet Rene Morin Gilbert Chapron Emile Vidal Francis Magnetto  
1955 Lyon   Abdelkader Azzouz Alphonse Halimi Antoine Martin Ahmed Sebane D.Hernandez Marchandeau Marcel Pigou Bernard Escolivet Gilbert Chapron Francis Magnetto  
1956 Lyon   Rene Libeer Bertrand Dortignac Ameur Lamine Roger Guilhot Robert Leprince Jacques Candeau Eugene Legrand Gilbert Chapron Michel Leon Labaj  
1957 Tourcoing   Antoine Porcel Jean-Claude Corroyez Mohamed Ould Roger Younsi Ahmed Sebane Hippolyte Annex A. Becu J. Pastor P. Roux Leon Labaj  
1958 Tours   Albert Younsi Yves Retail G. Henry Roger Younsi Aissa Hashas Djasso Boukary Michel Gonzales Michel Vinot Camara N'Fally Jean Schiller  
1959 Paris   Etienne Gimenez R. Gomi Joseph Giocanti Leon Zadourian Claude Saluden Jean Josselin Souleymane Diallo Yoland Leveque F. N'Fally C. Roberge  
1960 Paris   Antoine Porcel Jean Gaston Michel Houdeau Georges Payen Robert Perea Jean Josselin Souleymane Diallo Yoland Leveque Firmin N'Guia Joseph Syoz  
1961 Paris   Antoine Porcel R.Dautheuille Andre Juncker Louis Devenu Paul Cosentino P.Martinez Serge Striguetta Pascal Di Benedetto Bernard Thebault Joseph Syoz  
1962 Lille   Forel Daniel Vermandere Marius Cordier Jacques Cotot Paul Cosentino Thomas Joseph Gonzales Pascal Di Benedetto Bernard Thebault Andre Cartalas  
1963 Reims   Edmond Brito Akli Chikki Baldassare Picone Michel Houdeau Robert Perea Jean-Claude Leblois Joseph Gonzales Marcel Laurent Bernard Thebault Andre Cartalas  
1964 Rouen   Vandomme Edmond Brito Paul Rourre Jacques Cotot Vincent Ferrante Thomas Joseph Gonzales Jacques Marty Cosimo Bruno Bernard Malhebre  
1965 Cannes   Maurice Bertholon Vandomme Jean-Paul Anton Jean Pierre Lejaouen Vincent Ferrante Yvon Mariolle Thomas Marcel Laurent Bernard Malhebre Alain Victor  
1966 La Rochelle   Merce Francis Payelle Jean-Paul Anton Chicharo Baldassare Picone Jean-Pierre Schmitt Thomas Robert Brunel Bernard Malhebre Christian Poncelet  
1967 Monaco   Rabah Khaloufi Aldo Cosentino Jean De Souza Dominique Azzaro Baldassare Picone Jean-Pierre Schmitt Thomas Robert Brunel Bernard Malhebre Alain Victor  
1968 Le Mans   Rabah Khaloufi Onesime Domingo Jean De Souza Jean-Pierre Younsi Jean-Paul Bigot Yvon Mariolle Jean-Claude Warusfel Henri Moreau Bernard Malherbe Alain Victor  
1969 Beziers   Jacky Bihin Aldo Cosentino Alain Laine Dominique Azzaro Emile Rodriguez Jacques Van Mellaerts Claude Clerget Henri Moreau Bernard Varennes Alain Victor  
1970 Metz   Rabah Khaloufi Aldo Cosentino Alain Laine Jean Batiste Piedvache Jean-Pierre Younsi Alain Ruocco Daniel Martin Gratien Tonna Bernard Varennes Alain Victor  
1971 Agen Jean-Luc Fonroques Rabah Khaloufi Aldo Cosentino Daniel Triouilare Gilbert Orsaldo Jean-Pierre Younsi Jean-Claude Warusfel Marcel Giordanella Yannick Dufour Henri Moreau Alain Victor  
1972 Rouen Jose Leroy Rabah Khaloufi Aldo Cosentino Alain Laine Guitry Bananier Jean-Marie Cotinaut Patrick Bouttefeux Michel Belliard Jean-Louis Lebas Henri Moreau Maco Nena  
1973 Bethune Ould Mohamed Rabah Khaloufi Onesime Domingo Aldo Cosentino Jean-Pierre Barrie Robert Gambini Patrick Bouttefeux Frankie Lessage Pierre Gomez Henri Moreau Lucien Rodriguez  
1974 Rouen Jose Leroy Rabah Khaloufi Aldo Cosentino Savan Acquaviva Guitry Bananier Robert Gambini Serge Dupuis Roland Perfetti Pierre Gomez Sylvain Watbled Serge Jagot  
1975 Creil Jose Leroy Rabah Khaloufi Aldo Cosentino Serge Thomas Charles Jurietti Christian Gracia Alain Marion Jean-Louis Angeletti Jean-Pierre Malavasi Hocine Tafer Laurent Zardy  
1976 Vitry Le Francois Joseph.Simoes Alain. Hardy Onesime Domingo Abdel Kerzazi Dominique  Thorel Christian Gracia Marc Petit Roger Lobjois Jean Luis Martin Patrick Virgel Dominique Nato  
1977 Grenoble Joseph Simoes Claude Capelle Onesime Domingo Francis.Bailleul Abdel Kerzazi Ronald Zenon Jean-Jacques Benchetrit Jean Marc Beaurain Raymond Nebayes Henri Moreau Vincent Kafoa  
1978 Valence D'Agen Alain.Jumeaux Hervé.Genno Claude Capelle Francis Tripp Daniel Londas Jean-Claude Ruiz Ronald Zenon Bruno Maalem Rufino Angulo Serge Hermosilla Dominique Nato  
1979 Biarritz Hayot Antoine Montero Claude Capelle Ali Ben Maghenia Daniel Londas Miloud Dia Bouabdallah Roselande Bounet Bruno Maalem Rufino Angulo Richard Caramanolis Dominique Nato  
1980 Hyeres Pascal. Perchey Antoine Montero Jacky Brossault Ali Ben Maghenia Mustapha Keddari Dominique  Durand Said Skouma Giovanni Martorina Michel Moukory Charles Dumont Fred Voltine  
1981 Thonon Alain Jumeaux Joseph Simoes Grondin Ali Ben Maghenia Francis Tripp Antoine Vivarelli Said Skouma Patrick Magnetto Michel Moukory Julien-Theophile Catherine Tomasi Watemonakehe  
1982 Evreux Hervé Jacob Alain Limarola Miloud Kaddour Ali Ben Maghenia Maurice Vivies Philippe Arrendel Marc Ruocco Christophe Tiozzo Joel Carrez Michel Moukory Dominique Nato  
1983 St Nazaire Hervé Jacob Thierry Jacob Miloud Kaddour Jean-Marie Gambino Karim Rabbi  Rudy Lavouiray Mario Lavouiray Christophe Tiozzo Noel Tripoli Michel Le Campion Alain Barlier  
1984 Evreux Hervé Jacob Thierry Jacob Louis Gomis Ali Ben Maghenia Bélaid Khaldi Jean Duarte Antoine Fernandez Jean Weis Vincent Sarnelli J.Noel Camara Maurice Chanet  
1985 Montpellier Olivier Guillo Hervé Jacob Thierry Jacob Eric Tormos Jean Duarte  Rudy Lavouiray Laurent Boudouani Gilbert Dele Christophe Tiozzo Didier Macrez Maurice Chanet  
1986 Thonon Philippe  Desavoye Fabrice Leclercq Hervé Jacob Eric Murin Daniel Samalingue Guy Vaste Laurent Boudouani Robert Boudouani Hamedidi Maimoun Michel Le Campion Franck Giton Tumataaroa
1987 Sedan Oliver Guillo Jean Severino Jean-Marc Augustin Eric Murin Christian Merle Daniel Samalingue Faouzi Hattab Laurent Boudouani Hamedidi Maimoun Rudolph Mugerin Akim Tafer Avae
1988 Paris Pouchet R.Wartelle Philippe Desavoye Jean-Marc Augustin Eric Murin Jean-Pierre Scigliano Lodovic Proto Laurent Boudouani Patrick Claudot Fabrice Tiozzo Khalid Akim Tafer Debah
1989 Conflans Ste Honorine Olivier Guillo Philippe Desavoye Francis Vivish Djamel Lifa Jacobin Yoma Khalid Rahilou Guy Vaste Patrick Claudot Aldo Grasso Ouedraogo Dominique Delord Clement Salles
1990 Berck Sur Mer Olivier Guillo Philippe Desavoye Philippe Wartelle Djamel Lifa Fared Cheklat Khalid Rahilou Said Bennajem Hassine Cherifi Glenford Jonhope Patrice Aoussi Christophe Mendy Yacine Kingbo
1991 Sedan David Guerault Habib Sahour Salim Medjkoune Julien Lorcy Bruno Wartelle Stephane Cazeaux Olivier Meunier Antonio Gomis Bruno Girard Karim Zouglech Christophe Mendy Clement Salles
1992 Lievin Bernard.Inom David Guerault Salim Medjkoune Eric Murin Philippe Wartelle Naame-Fremont Said Bennajem Antonio Gomis Jean-Paul Mendy Franck Guilmot Christophe Mendy Honore Avae
1993 Rouen Bernard Inom David Guerault Philippe Wartelle Claude Chinon Slimane Ardjouni Nordine Mouchi Stephane Cazeaux Leopold Cissoko Jean-Paul Mendy Karim Zouglech Stephane Allouane Alexander Tadjer
1994 Saint Lo Bernard Inom David Guerault Philippe Wartelle Claude Chinon Bruno Wartelle Nordine Mouchi Gerard Tirpied Pierre Moreno Jean-Paul Mendy Franck Forgues Stephane Allouane Christophe Mendy
1995 Saint Juery Mimoun Chent David Guerault Nordine Aouabed Thierry Mallard Eliard Chassan Patrick Belaidi Jose Etinof Frederic Esther Madjid Zaim Franck Forgues Fabrice Ihopu Emile Ramon
1996 Lillers Karim El-Khallouki Franck Gorjux Francky Leroy Cyril Thomas Franck Benoni Christophe Canclaux Malik Cherchari Derradji Merah Rachid Kanfouah Franck Forgues Sylver Niangou Stephane Ghesquier
1997 Levallois Perret Mimoun Chent Bernard Inom Rachid Bouaita Mourad Hamdoud Willy Blain Christophe Canclaux Hussein Bayram Gerard Tirpied Jean-Paul Mendy Frederic Serrat Henere Tahiata Stephane Arcangeli
1998 Douvrin Jerome Thomas Bernard Inom Rachid Bouatia Mourad Hamdoud Willy Blain Abdel Jebahi Gerard Tirpied Joel Damarre Jean-Paul Mendy Henere Tahiata Jackson Chanet Pierre N'Gassam
1999 Saint Dizier Jerome Thomas Bernard Inom Rachid Bouaita Mourad Hamdoud Mehdi Azri Willy Blain Hussein Bayram Frederic Esther Mamadou Diambang John Dovi Jackson Chanet Cyrill Serror
2000 Dinan Brahim Asloum Jerome Thomas Rachid Bouatia Ali Oubaali Abdel Jebahi Willy Blain Hussein Bayram Frederic Esther Jean-Paul Mendy John Dovi Jackson Chanet Cyril Abidi
2001 Fontenay/Bois Karim El Khallouki Jerome Thomas Ali Hallab Mehdi Siouane Inel Mussard Willy Blain Xavier Noel Abid Bendouina Charly Karl John Dovi Omar Bellouati Mehdi Aouiche
2002 Feyzin Redouane Asloum Jerome Thomas Ali Hallab Boubacar Dangnoko Guillaume Salingue Willy Blain Xavier Noel Damien Bertu Kamel Harihiri John Dovi Omar Bellouati Mehdi Aouiche
2003 Fontenay/Bois Redouane Asloum Jerome Thomas Ali Hallab Boubacar Dangnoko Mohamed Boulakhras Willy Blain Xavier Noel Damien Bertu Abid Bendouina John Dovi Christophe Dettinger Mehdi Aouiche
2004 Laval Redouane Asloum Jerome Thomas Ali Hallab Khedafi Djelkhir Mohamed Boulakhras Willy Blain Xavier Noel   Mamadou Diambang John Dovi Christophe Dettinger Mehdi Aouiche
2005 Les Mureaux Redouane Asloum Sofiane Takoucht Ali Hallab Khedafi Djelkhir Boubacar Dangnoko Adriani Vastine Xavier Noel   Mamadou Diambang John Dovi Newfel Ouatah Mohamed Samoudi
2006 St Quentin Nordine Oubaali Jerome Thomas Ali Hallab Khedafi Djelkhir Boubacar Dangnoko Adriani Vastine Alexis Vastine   Samy Anouche Mamadou Diambang Newfel Ouatah Mohamed Samoudi
2007 Metz Nordine Oubaali Jerome Thomas Ali Hallab Khedafi Djelkhir Daouda Sow Adriani Vastine Xavier Noel   Samir Zidi Nettour Abdelkader Bouhenia John M'Bumba Pierre Remy Rousset
2008 Nice Nordine Oubaali Amine Lamiri Amine Boumerdaci Khedafi Djelkhir Rachid Azzedine Adriani Vastine Xavier Noel   Said Rachidi Samba Dabo John M'Bumba Pierre Remy Rousset
2009 Auxerre Jeremy Beccu Nordine Oubaali Oualid Belaoura Hicham Ziouti Daouda Sow Alexis Vastine Adriani Vastine   Mathieu Bauderlique Abdelkader Bouhenia John M'Bumba Zied Jouini

 


source: http://www.ffboxe.asso.fr/


French National Champs History | National Champs Index