8.World Cup - Beijing, China - June 1998

thanks to Adam Staroń


48kg

Quarter-Final

Maikro Romero

CUB

Redha Boualem

ALG

KO 1

Quarter-Final

Lui Luan

CHN

Anicet Rasonnaivo

MDG

12:10

Quarter-Final

Suban Punnon

THA

Oleg Kiryukhin

UKR

21:4

Semifinal

Maikro Romero

CUB

Dilshod Yuldashev

UZB

24:8

Semifinal

Suban Punnon

THA

Lui Luan

CHN

14:12

Final

Maikro Romero

CUB

Suban Punnon

THA

19:10

51kg

Preliminaries

Omar Narvaez

ARG

Elliot Mmila

BTS

12:5

Preliminaries

Pramuansak Phosuwan

THA

Erle Wiltshire

AUS

17:2

Quarter-Final

Manuel Mantilla

CUB

Murat Niazymbetov

KZK

15:7

Quarter-Final

Vakhtang Darchinyan

ARM

Hichem Blida

ALG

KO 4

Quarter-Final

Zou Gang

CHN

Ramaz Gazashvili

GRG

21:8

Quarter-Final

Pramuansak Phosuwan

THA

Omar Narvaez

ARG

14:7

Semifinal

Manuel Mantilla

CUB

Vakhtang Darchinyan

ARM

15:7

Semifinal

Zou Gang

CHN

Pramuansak Phosuwan

THA

19:13

Final

Manuel Mantilla

CUB

Zou Gang

CHN

19:7

54kg

Quarter-Final

Aram Ramazyan

ARM

Wei Hongtao

CHN

22:9

Quarter-Final

Timofey Skriabin

MLD

Moez Zemzeni

TUN

11:2

Quarter-Final

Enrique Carrion

CUB

Bulat Jumadilov

KZK

10:2

Semifinal

Sontaya Wongprates

THA

Aram Ramazyan

ARM

13:6

Semifinal

Enrique Carrion

CUB

Timofey Skriabin

MLD

7:1

Final

Enrique Carrion

CUB

Sontaya Wongprates

THA

11:5

57kg

Preliminaries

James Swan

AUS

Hicham Nafil

MAR

9:6

Quarter-Final

Somluck Kamsing

THA

Neslan Machado

CUB

11:5

Quarter-Final

Artyom Simonyan

ARM

Siphiwe Nongqayi

RSA

17:10

Quarter-Final

Tulkunbay Turgunov

UZB

Ramazi Paliani

TUR

11:5

Quarter-Final

James Swan

AUS

Wu Xiaosong

CHN

RSC 4

Semifinal

Somluck Kamsing

THA

Artyom Simonyan

ARM

15:4

Semifinal

Tulkunbay Turgunov

UZB

James Swan

AUS

17:6

Final

Somluck Kamsing

THA

Tulkunbay Turgunov

UZB

8:4

60kg

Quarter-Final

Aikere Mu

CHN

Tigran Ouzlian

GRE

18:10

Quarter-Final

Pongsit Viangwiset

THA

Mamadou Sow

SNG

22:2

Quarter-Final

Koba Gogoladze

GRG

Ruslan Musinov

KZK

15:11

Quarter-Final

Mario Kindelan

CUB

Elvis Makama

RSA

10:1

Semifinal

Pongsit Viangwiset

THA

Aikere Mu

CHN

14:10

Semifinal

Mario Kindelan

CUB

Koba Gogoladze

GRG

11:5

Final

Mario Kindelan

CUB

Pongsit Viangwiset

THA

14:10

63,5kg

Preliminaries

Ali Mu Si

CHN

Mohamed Allalou

ALG

12:7

Quarter-Final

Fabricio Nieva

ARG

Casey Johns

AUS

15:3

Quarter-Final

Mahamatkadir Abdullayev 

UZB

Mohamed Ben Naceur

TUN

15:0

Quarter-Final

Lorenzo Aragon

CUB

Komgrit Nanakon

THA

16:3

Quarter-Final

Vyacheslav Senchenko

UKR

Ali Mu Si

CHN

RSC 3

Semifinal

Mahamatkadir Abdullayev 

UZB

Fabricio Nieva

ARG

17:5

Semifinal

Lorenzo Aragon

CUB

Vyacheslav Senchenko

UKR

9:3

Final

Mahamatkadir Abdullayev

UZB

Lorenzo Aragon

CUB

17:13

67kg

Preliminaries

Guillermo Saputo

ARG

Kamel Chater

TUN

8:6

Quarter-Final

Diogenes Luna

CUB

Alexandr Ostapchuk

UKR

RSC 3

Quarter-Final

Nariman Atayev

UZB

Ernest Atangana Mboa

CMR

9:7

Quarter-Final

Nurhan Suleymanoglu

TUR

Jangphonak Parkpoom

THA

11:7

Quarter-Final

Guillermo Saputo

ARG

Deng Yong

CHN

RSC 5

Semifinal

Diogenes Luna

CUB

Nariman Atayev

UZB

20:5

Semifinal

Nurhan Suleymanoglu

TUR

Guillermo Saputo

ARG

11:6

Final

Diogenes Luna

CUB

Nurhan Suleymanoglu

TUR

14:8

71kg

Quarter-Final

Oleg Kudinov

UKR

Mohamed Hikal

EGY

RSC 3

Quarter-Final

Juan Hernandez Sierra

CUB

Adbelghani Kinzi

ALG

15:5

Quarter-Final

Ermakhan Ibraimov

KZK

Chen Tao

CHN

RSC 4

Semifinal

Oleg Kudinov

UKR

Pornchai Thongburan

THA

RSC 4

Semifinal

Juan Hernandez Sierra

CUB

Ermakhan Ibraimov

KZK

10:6

Final

Juan Hernandez Sierra

CUB

Oleg Kudinov

UKR

15:3

75kg

Quarter-Final

Sayed Ebrahim Moosavi

IRN

Brian Magee

IRL

8:5

Semifinal

Pan Dianjun

CHN

Dilshod Yarbekov

UZB

RSCI 5

Semifinal

Jorge Guttierez

CUB

Sayed Ebrahim Moosavi

IRN

10:4

Final

Jorge Guttierez

CUB

Pan Dianjun

CHN

KO 1

81kg

Quarter-Final

Mohamed Bahari

ALG

Wang Xiaodong

CHN

16:7

Quarter-Final

Humberto Savigne

CUB

Ermek Nysanov

KZK

KO 1

Semifinal

Vyacheslav Uzhelkov

UKR

Korosh Malaie Saefid Dashti

IRN

16:4

Semifinal

Humberto Savigne

CUB

Mohamed Bahari

ALG

20:9

Final

Humberto Savigne

CUB

Vyacheslav Uzhelkov

UKR

15:13

91kg

Preliminaries

Georges Akono

CMR

Vladimir Odushko

UKR

11:8

Quarter-Final

Hildo Silva

USA

Sharhar Rahmani

IRN

RSC 4

Quarter-Final

Giacobbe Fragomeni

ITA

Nedjadi Belahouel

ALG

12:7

Quarter-Final

Ma Jingwei

CHN

Talgat Dossanov

KZK

15:7

Quarter-Final

Felix Savon

CUB

Georges Akono

CMR

RSC 1

Semifinal

Giacobbe Fragomeni

ITA

Hildo Silva

USA

RSC 3

Semifinal

Felix Savon

CUB

Ma Jingwei

CHN

RSC 2

Final

Felix Savon

CUB

Giacobbe Fragomeni

ITA

WO.

+91kg

Quarter-Final

Lazizbek Zakirov

UZB

Ahmed Abdel Samad

EGY

16:3

Quarter-Final

Paolo Vidoz

ITA

Alexis Rubalcaba

CUB

11:7

Quarter-Final

Sinan Samil Sam

TUR

Patrick Harris

USA

WO.

Quarter-Final

Abud Dux Iku

CHN

Mohamed Reza Kalkh Samadi

IRN

10:6

Semifinal

Lazizbek Zakirov

UZB

Paolo Vidoz

ITA

+5:5

Semifinal

Abud Dux Iku

CHN

Sinan Samil Sam

TUR

21:17

Final

Lazizbek Zakirov

UZB

Abud Dux Iku

CHN

11:10

 

World Cup History | 1998 Results