21.Olympic Games - Montreal, Canada - July 18-31 1976

48kg

Preliminaries

Armando Guevara

VEN

Eduardo Baltar

PHI

5:0

Preliminaries

Li Byong Uk

PRK

Sidney McKnight

CAN

KO 1

Preliminaries

Henryk Średnicki

POL

Luis Curtis

USA

5:0

Preliminaries

Alexander Tkachenko

URS

Eleoncio Mercedes

DOM

RSC 1

Preliminaries

Payao Pooltarat

THA

Remus Cosma

ROM

4:1

Preliminaries

Serdamba Batsuk

MGL

Enrique Cal Rodriguez

ESP

RSC 3

Preliminaries

Gyorgy Gedo

HUN

Said Bashiri

IRN

KO 2

Preliminaries

Orlando Maldonado

PUR

Lucky Mutale

ZAM

WO.

Preliminaries

Brendan Dunne

IRL

Noboru Uchizama

JPN

RSC 2

Preliminaries

Said Mohamed Abdelwahab

EGY

Jose Leroy

FRA

KO 1

Preliminaries

Hector Patri

ARG

Alodji Edoh

TOG

WO.

Preliminaries

Park Chan Hee

KOR

Abderahim Najim

MAR

DQ 3

Preliminaries

Alican Az

TUR

Stephen Muchoki

KEN

WO.

Preliminaries

Jorge Hernandez

CUB

Beyhan Fuchedzhiev

BUL

RSC 3

Preliminaries

Jopha Yarawi

PNG

Venostos Ochira

UGA

WO.

Preliminaries

Armando Guevara

VEN

Dietmar Geilich

GDR

5:0

Preliminaries

Li Byong Uk

PRK

Henryk Średnicki

POL

3:2

Preliminaries

Payao Pooltarat

THA

Alexander Tkachenko

URS

3:2

Preliminaries

Gyorgy Gedo

HUN

Serdamba Batsuk

MGL

5:0

Preliminaries

Orlando Maldonado

PUR

Brendan Dunne

IRL

KO 1

Preliminaries

Hector Patri

ARG

Said Mohamed Abdelwahab

EGY

WO.

Preliminaries

Park Chan Hee

KOR

Alican Az

TUR

5:0

Preliminaries

Jorge Hernandez

CUB

Jopha Yarawi

PNG

KO 3

Quarter-Final

Li Byong Uk

PRK

Armando Guevara

VEN

3:2

Quarter-Final

Payao Pooltarat

THA

Gyorgy Gedo

HUN

4:1

Quarter-Final

Orlando Maldonado

PUR

Hector Patri

ARG

5:0

Quarter-Final

Jorge Hernandez

CUB

Park Chan Hee

KOR

3:2

Semifinal

Li Byong Uk

PRK

Payao Pooltarat

THA

RSC 2

Semifinal

Jorge Hernandez

CUB

Orlando Maldonado

PUR

5:0

Final

Jorge Hernandez

CUB

Li Byong Uk

PRK

4:1

51kg

Preliminaries

Jung Chul Kim

KOR

Somchai Putapibarn

THA

5:0

Preliminaries

Said Ahmed Elashry

EGY

Sandor Orban

HUN

5:0

Preliminaries

Alfredo Perez

VEN

Ernesto Rios

MEX

5:0

Preliminaries

Toshinori Koga

JPN

Virgilio Palomo Meza

COL

5:0

Preliminaries

Ramon Duvalon

CUB

Souley Hancaradu

NIG

WO.

Preliminaries

Ian Clyde

CAN

Alick Chiteule

ZAM

WO.

Preliminaries

Charlie Magri

GBR

Eric Quaotsey

GHA

WO.

Preliminaries

Royal Vicente Rodriguez

ESP

Mbarek Zarrougui

MAR

RSC 2

Preliminaries

Ung Jo Jong

PRK

Joachim Schuer

FRG

RSC 2

Preliminaries

Giovanni Camputaro

ITA

Muhamad Sadiq

IRQ

5:0

Preliminaries

David Torosyan

URS

Hassen Sheriff

ETH

WO.

Preliminaries

Agustin Martinez

NIC

Adroni Butambeki

UGA

WO.

Preliminaries

David Larmour

IRL

Robert Musuku

SUA

WO.

Preliminaries

Leo Randolph

USA

Massoudi Samatou

TOG

WO.

Preliminaries

Constantin Gruescu

ROM

Douglas Maina

KEN

WO.

Preliminaries

Leszek Błażyński

POL

Antonio Dias Toledo Filho

BRA

KO 2

Preliminaries

Fazlija Sacirovic

YUG

Julio Guzman

PUR

5:0

Preliminaries

Alfredo Perez

VEN

Said Ahmed Elashry

EGY

WO.

Preliminaries

Georgi Kostadinov

BUL

Jung Chul Kim

KOR

5:0

Preliminaries

Ramon Duvalon

CUB

Toshinori Koga

JPN

5:0

Preliminaries

Ian Clyde

CAN

Charlie Magri

GBR

KO 3

Preliminaries

Ung Jo Jong

PRK

Royal Vicente Rodriguez

ESP

3:2

Preliminaries

David Torosyan

URS

Giovanni Camputaro

ITA

RSC 2

Preliminaries

David Larmour

IRL

Agustin Martinez

NIC

WO.

Preliminaries

Leo Randolph

USA

Constantin Gruescu

ROM

4:1

Preliminaries

Leszek Błażyński

POL

Fazlija Sacirovic

YUG

3:2

Preliminaries

Alfredo Perez

VEN

Georgi Kostadinov

BUL

5:0

Quarter-Final

Ramon Duvalon

CUB

Ian Clyde

CAN

5:0

Quarter-Final

David Torosyan

URS

Ung Jo Jong

PRK

5:0

Quarter-Final

Leo Randolph

USA

David Larmour

IRL

4:1

Quarter-Final

Leszek Błażyński

POL

Alfredo Perez

VEN

3:2

Semifinal

Ramon Duvalon

CUB

David Torosyan

URS

DQ 2

Semifinal

Leo Randolph

USA

Leszek Błażyński

POL

4:1

Final

Leo Randolph

USA

Ramon Duvalon

CUB

3:2

54kg

Preliminaries

Jovito Rengifo

VEN

Baker Muwanga

UGA

5:0

Preliminaries

Chul Soon Hwang

KOR

Anthony Houliaras

GRE

5:0

Preliminaries

Tumat Sogolik

PNG

Samuel Meck

CMR

WO.

Preliminaries

Charles Mooney

USA

Mohamed Rais

MAR

5:0

Preliminaries

Juan Francisco Rodriguez

ESP

Anthony Abacheng

GHA

5:0

Preliminaries

Bernardo Onori

ITA

Abdelnabi Elsayed Mahran

EGY

5:0

Preliminaries

Brian Tink

AUS

Giubran Zugdani

LIB

WO.

Preliminaries

Reynaldo Fortaleza

PHI

Evan Parris

GUY

WO.

Preliminaries

Ekenwa Ezikpe

NGA

Costo Assogba

TOG

both WO.

Preliminaries

Patrick Cowdell

GBR

Leszek Borkowski

POL

5:0

Preliminaries

Alejandro Silva

PUR

George Findo

KEN

WO.

Preliminaries

Chacho Andreykovski

BUL

Aldo Cosentino

FRA

KO 3

Preliminaries

Gu Yong Jo

PRK

Ibrahim Faredin

ROM

4:1

Preliminaries

Weerachart Saturngrun

THA

Kemal Sonunur

TUR

5:0

Preliminaries

Chris Ius

CAN

Mohamed Ayele

ETH

WO.

Preliminaries

Zassia Ouaudrogo

BUF

Hamidou Banhamni

NIG

both WO.

Preliminaries

Stephan Foerster

GDR

Jozsef Jakab

HUN

5:0

Preliminaries

Hitoshi Ishigaki

JPN

Francisco Sanchez

DOM

DQ 2

Preliminaries

Viktor Rybakov

URS

Alfred Siame

ZAM

WO.

Preliminaries

Orlando Martinez

CUB

Jovito Rengifo

VEN

5:0

Preliminaries

Chul Soon Hwang

KOR

Tumat Sogolik

PNG

KO 2

Preliminaries

Charles Mooney

USA

Juan Francisco Rodriguez

ESP

4:1

Preliminaries

Bernardo Onori

ITA

Brian Tink

AUS

5:0

Preliminaries

Reynaldo Fortaleza

PHI

---

---

WO.

Preliminaries

Patrick Cowdell

GBR

Alejandro Silva

PUR

5:0

Preliminaries

Gu Yong Jo

PRK

Chacho Andreykovski

BUL

5:0

Preliminaries

Weerachart Saturngrun

THA

Chris Ius

CAN

5:0

Preliminaries

Stephan Foerster

GDR

---

---

WO.

Preliminaries

Viktor Rybakov

URS

Hitoshi Ishigaki

JPN

5:0

Preliminaries

Chul Soon Hwang

KOR

Orlando Martinez

CUB

3:2

Preliminaries

Charles Mooney

USA

Bernardo Onori

ITA

5:0

Quarter-Final

Patrick Cowdell

GBR

Reynaldo Fortaleza

PHI

4:1

Quarter-Final

Gu Yong Jo

PRK

Weerachart Saturngrun

THA

5:0

Quarter-Final

Viktor Rybakov

URS

Stephan Foerster

GDR

3:2

Quarter-Final

Charles Mooney

USA

Chul Soon Hwang

KOR

3:2

Semifinal

Gu Yong Jo

PRK

Patrick Cowdell

GBR

4:1

Semifinal

Charles Mooney

USA

Viktor Rybakov

URS

4:1

Final

Gu Yong Jo

PRK

Charles Mooney

USA

5:0

57kg

Preliminaries

Rai Sik

IND

Davidson Andeh

NGA

WO.

Preliminaries

Angel Pacheco

VEN

Sandalio Calderon

COL

5:0

Preliminaries

Carlos Calderon

PUR

Boukary Assakande

BUF

WO.

Preliminaries

Rene Weller

FRG

Serge Thomas

FRA

3:2

Preliminaries

Gheorghe Ciochina

ROM

Jackson Ouma

KEN

WO.

Preliminaries

Richard Nowakowski

GDR

Ruben Mares

PHI

5:0

Preliminaries

Behzad Ghaedi Bardeh

IRN

John Sichula

ZAM

WO.

Preliminaries

Camille Huard

CAN

Bachir Koual

ALG

WO.

Preliminaries

Leszek Kosedowski

POL

Cornelius Boza-Edwards

UGA

WO.

Preliminaries

Bratislav Ristic

YUG

Mohamed Younes Naguib

EGY

WO.

Preliminaries

Gustavo de la Cruz

DOM

Rumen Peshev

BUL

5:0

Preliminaries

Juan Paredes

MEX

Raimundo Alves Nonato

BRA

5:0

Preliminaries

Yukio Odagiri

JPN

Ravsalyn Otgonbayar

MGL

KO 2

Preliminaries

Clarence Robinson

JAM

Jonathan Magagula

SUA

WO.

Preliminaries

Choon Gil Choi

KOR

Piniit Boonjuang

THA

KO 1

Preliminaries

Dave Armstrong

USA

Anatoliy Volkov

URS

5:0

Preliminaries

Tibor Badari

HUN

Gizaw Asefa

ETH

WO.

Preliminaries

Angel Herrera

CUB

Rai Sik

IND

KO 1

Preliminaries

Angel Pacheco

VEN

Carlos Calderon

PUR

5:0

Preliminaries

Gheorghe Ciochina

ROM

Rene Weller

FRG

4:1

Preliminaries

Richard Nowakowski

GDR

Behzad Ghaedi Bardeh

IRN

RSC 3

Preliminaries

Leszek Kosedowski

POL

Camille Huard

CAN

5:0

Preliminaries

Bratislav Ristic

YUG

Gustavo de la Cruz

DOM

4:1

Preliminaries

Juan Paredes

MEX

Yukio Odagiri

JPN

3:2

Preliminaries

Choon Gil Choi

KOR

Clarence Robinson

JAM

DQ 3

Preliminaries

Dave Armstrong

USA

Tibor Badari

HUN

5:0

Preliminaries

Angel Herrera

CUB

Angel Pacheco

VEN

5:0

Quarter-Final

Richard Nowakowski

GDR

Gheorghe Ciochina

ROM

RSC 3

Quarter-Final

Leszek Kosedowski

POL

Bratislav Ristic

YUG

5:0

Quarter-Final

Juan Paredes

MEX

Choon Gil Choi

KOR

4:1

Quarter-Final

Angel Herrera

CUB

Dave Armstrong

USA

3:2

Semifinal

Richard Nowakowski

GDR

Leszek Kosedowski

POL

5:0

Semifinal

Angel Herrera

CUB

Juan Paredes

MEX

5:0

Final

Angel Herrera

CUB

Richard Nowakowski

GDR

KO 2

60kg

Preliminaries

Roberto Andino

PUR

Gaetano Pirastu

ITA

5:0

Preliminaries

Ace Rusevski

YUG

Gerard Hamill

IRL

4:1

Preliminaries

Nelson Calzadilla

VEN

Ernesto Gonzalez

NIC

5:0

Preliminaries

Simion Cutov

ROM

Silvester Mitee

GBR

RSC 3

Preliminaries

Rashad Abdelgaffar Zaki

EGY

Lewrence Obagoriola

NGA

both WO.

Preliminaries

Ove Lundby

SWE

Newton Chisanga

ZAM

WO.

Preliminaries

Bogdan Gajda

POL

Cleveland Denny

GUY

WO.

Preliminaries

Vassili Solomin

URS

Hans Henrik Palm

DEN

5:0

Preliminaries

Georgios Agrimavakis

GRE

Bechir Jilassi

TUN

WO.

Preliminaries

Andras Botos

HUN

David Ssensonjo

UGA

WO.

Preliminaries

Leonidas Asprilla

COL

Balcha Degefu

ETH

WO.

Preliminaries

Howard Davis

USA

Yukio Segawa

JPN

5:0

Preliminaries

Tsvetan Tsvetkov

BUL

Khaidav Altanhuiag

MGL

5:0

Preliminaries

Parviz Bahmani

IRN

Nasreddin Elagely

LIB

WO.

Preliminaries

Yves Jeudy

HAI

David Oleme

CMR

WO.

Preliminaries

Abderrahim Souihi

MAR

Kwami Ayigan

TOG

both WO.

Preliminaries

Reinaldo Valiente

CUB

Antonio Rubio

ESP

5:0

Preliminaries

Ace Rusevski

YUG

Roberto Andino

PUR

RSC 3

Preliminaries

Simion Cutov

ROM

Nelson Calzadilla

VEN

5:0

Preliminaries

Ove Lundby

SWE

---

---

WO.

Preliminaries

Vassili Solomin

URS

Bogdan Gajda

POL

5:0

Preliminaries

Andras Botos

HUN

Georgios Agrimavakis

GRE

4:1

Preliminaries

Howard Davis

USA

Leonidas Asprilla

COL

RSC 2

Preliminaries

Tsvetan Tsvetkov

BUL

Parviz Bahmani

IRN

5:0

Preliminaries

Yves Jeudy

HAI

---

---

WO.

Preliminaries

Ace Rusevski

YUG

Reinaldo Valiente

CUB

5:0

Quarter-Final

Simion Cutov

ROM

Ove Lundby

SWE

5:0

Quarter-Final

Vassili Solomin

URS

Andras Botos

HUN

5:0

Quarter-Final

Howard Davis

USA

Tsvetan Tsvetkov

BUL

RSC 3

Quarter-Final

Ace Rusevski

YUG

Yves Jeudy

HAI

RSC 2

Semifinal

Simion Cutov

ROM

Vassili Solomin

URS

5:0

Semifinal

Howard Davis

USA

Ace Rusevski

YUG

5:0

Final

Howard Davis

USA

Simion Cutov

ROM

5:0

63,5kg

Preliminaries

Narong Boonfuang

THA

Jose Manuel Canet Gomez

ESP

KO 1

Preliminaries

Christian Sittler

AUT

Luis Godoy

COL

4:1

Preliminaries

Jesus Navas

VEN

Jones Okoth

UGA

WO.

Preliminaries

Ulrich Beyer

GDR

C.C.Machaiah

IND

5:0

Preliminaries

Francisco de Jesus

BRA

Girmaye Gabre

ETH

WO.

Preliminaries

Philip Mathenge

KEN

Hamidou Yagho

BUF

both WO.

Preliminaries

Ismael Martinez

PUR

Siergot Sully

HAI

5:0

Preliminaries

Clinton McKenzie

GBR

Daniele Zappaterra

ITA

5:0

Preliminaries

Ray Leonard

USA

Ulf Carlsson

SWE

5:0

Preliminaries

Valeri Limasov

URS

Robert Colley

NZL

DQ 3

Preliminaries

Calistrat Cutov

ROM

Jean-Claude Ruiz

FRA

5:0

Preliminaries

Jamsul Harahap

INA

Moro Tahiru

GHA

WO.

Preliminaries

Vladimir Kolev

BUL

Tai Shik Park

KOR

5:0

Preliminaries

Ernst Mueller

FRG

Karim Ibrahim

NIG

WO.

Preliminaries

Andres Aldama

CUB

Sabahattin Burcu

TUR

RSC 2

Preliminaries

Jesus Sanchez

DOM

Mark Harris

GUY

WO.

Preliminaries

Jozsef Nagy

HUN

Obisia Nwakpa

NGA

WO.

Preliminaries

Chris Clarke

CAN

Lasse Friman

FIN

5:0

Preliminaries

Sodnom Gombo

MGL

Messan Langhan

TOG

WO.

Preliminaries

Kazimierz Szczerba

POL

Josiah Nhlengethwa

SUA

WO.

Preliminaries

Luis Portillo

ARG

Farouk Chanchoun

IRQ

WO.

Preliminaries

Christian Sittler

AUT

Narong Boonfuang

THA

KO 2

Preliminaries

Ulrich Beyer

GDR

Jesus Navas

VEN

5:0

Preliminaries

Francisco de Jesus

BRA

---

---

WO.

Preliminaries

Clinton McKenzie

GBR

Ismael Martinez

PUR

3:2

Preliminaries

Ray Leonard

USA

Valeri Limasov

URS

5:0

Preliminaries

Calistrat Cutov

ROM

Jamsul Harahap

INA

5:0

Preliminaries

Vladimir Kolev

BUL

Ernst Mueller

FRG

5:0

Preliminaries

Andres Aldama

CUB

Jesus Sanchez

DOM

RSC 2

Preliminaries

Jozsef Nagy

HUN

Chris Clarke

CAN

RSC 3

Preliminaries

Kazimierz Szczerba

POL

Sodnom Gombo

MGL

3:2

Preliminaries

Luis Portillo

ARG

Christian Sittler

AUT

KO 2

Preliminaries

Ulrich Beyer

GDR

Francisco de Jesus

BRA

5:0

Preliminaries

Ray Leonard

USA

Clinton McKenzie

GBR

5:0

Quarter-Final

Vladimir Kolev

BUL

Calistrat Cutov

ROM

5:0

Quarter-Final

Andres Aldama

CUB

Jozsef Nagy

HUN

AB 2

Quarter-Final

Kazimierz Szczerba

POL

Luis Portillo

ARG

5:0

Quarter-Final

Ray Leonard

USA

Ulrich Beyer

GDR

5:0

Semifinal

Andres Aldama

CUB

Vladimir Kolev

BUL

KO 1

Semifinal

Ray Leonard

USA

Kazimierz Szczerba

POL

5:0

Final

Ray Leonard

USA

Andres Aldama

CUB

5:0

67kg

Preliminaries

Ju Seok Kim

KOR

Marcelino Garcia

VIS

KO 2

Preliminaries

Yoshifumi Seki

JPN

Mathias Sabo

NGA

WO.

Preliminaries

Jochen Bachfeld

GDR

Ali Bahri Khomani

IRN

RSC 1

Preliminaries

Athanasios Iliadis

GRE

Omar Shima

LIB

WO.

Preliminaries

Valeri Rachkov

URS

Kalevi Marjamaa

FIN

RSC 3

Preliminaries

David Jackson

NZL

Fredj Chtiqui

TUN

RSC 2

Preliminaries

Robert Dauer

AUS

Frans van Bronckhorst

INA

5:0

Preliminaries

Mike McCallum

JAM

Damdiniav Bandi

MGL

5:0

Preliminaries

Reinhard Skricek

FRG

Jose Vallejo

DOM

5:0

Preliminaries

Luigi Minchillo

ITA

Vitalis Bbege

UGA

WO.

Preliminaries

Clinton Jackson

USA

Zbigniew Kicka

POL

5:0

Preliminaries

Wesly Felix

HAI

Vincent Dabire

BUF

WO.

Preliminaries

Pedro Gamarro

VEN

Marjan Banes

YUG

5:0

Preliminaries

Emilio Correa

CUB

Plamen Yankov

BUL

RSC 2

Preliminaries

Ib Boetcher

DEN

Charles Mutti

ZAM

WO.

Preliminaries

Carlos Santos

PUR

Carlos Mejia

COL

5:0

Preliminaries

Victor Zilberman

ROM

Amon Kotey

GHA

WO.

Preliminaries

Colin Jones

GBR

Christy McLoughlin

IRL

5:0

Preliminaries

Carmen Rinke

CAN

Kenneth Bristol

GUY

WO.

Preliminaries

Yoshifumi Seki

JPN

Ju Seok Kim

KOR

DQ 1

Preliminaries

Jochen Bachfeld

GDR

Athanasios Iliadis

GRE

5:0

Preliminaries

Valeri Rachkov

URS

David Jackson

NZL

5:0

Preliminaries

Mike McCallum

JAM

Robert Dauer

AUS

5:0

Preliminaries

Reinhard Skricek

FRG

Luigi Minchillo

ITA

5:0

Preliminaries

Clinton Jackson

USA

Wesly Felix

HAI

KO 1

Preliminaries

Pedro Gamarro

VEN

Emilio Correa

CUB

RSC 3

Preliminaries

Carlos Santos

PUR

Ib Boetcher

DEN

5:0

Preliminaries

Victor Zilberman

ROM

Colin Jones

GBR

5:0

Preliminaries

Carmen Rinke

CAN

Yoshifumi Seki

JPN

4:1

Preliminaries

Jochen Bachfeld

GDR

Valeri Rachkov

URS

4:1

Quarter-Final

Reinhard Skricek

FRG

Mike McCallum

JAM

3:2

Quarter-Final

Pedro Gamarro

VEN

Clinton Jackson

USA

3:2

Quarter-Final

Victor Zilberman

ROM

Carlos Santos

PUR

3:2

Quarter-Final

Jochen Bachfeld

GDR

Carmen Rinke

CAN

5:0

Semifinal

Pedro Gamarro

VEN

Reinhard Skricek

FRG

RSC 3

Semifinal

Jochen Bachfeld

GDR

Victor Zilberman

ROM

3:2

Final

Jochen Bachfeld

GDR

Pedro Gamarro

VEN

3:2

71kg

Preliminaries

Robert Davies

GBR

Wayne Devlin

AUS

KO 2

Preliminaries

Alfredo Lemus

VEN

Mohamed Dawuda

GHA

WO.

Preliminaries

Pierangelo Pira

ITA

Ekue Gogli

TOG

WO.

Preliminaries

Viktor Savchenko

URS

John Odhiambo

UGA

WO.

Preliminaries

Earl Liburd

VIS

Mohamed Majeri

TUN

WO.

Preliminaries

Rolando Garbey

CUB

Dashnian Olzwoi

MGL

KO 3

Preliminaries

Leo Vainonen

SWE

Jorge Amparo

DOM

4:1

Preliminaries

Kalevi Kosunen

FIN

Juan Scassino

URU

4:1

Preliminaries

Mohamed Azarhazin

IRN

Franz Dorfer

AUT

4:1

Preliminaries

Tadija Kacar

YUG

Poul Frandsen

DEN

5:0

Preliminaries

Vasile Didea

ROM

Michael Prevost

CAN

DQ 3

Preliminaries

Nayden Stanchev

BUL

Steven Moi

KEN

WO.

Preliminaries

Jerzy Rybicki

POL

Chuck Walker

USA

3:2

Preliminaries

Wilfredo Guzman

PUR

Brian Byrne

IRL

3:2

Preliminaries

Alfredo Lemus

VEN

Robert Davies

GBR

4:1

Preliminaries

Viktor Savchenko

URS

Pierangelo Pira

ITA

KO 2

Preliminaries

Rolando Garbey

CUB

Earl Liburd

VIS

RSC 2

Preliminaries

Kalevi Kosunen

FIN

Leo Vainonen

SWE

4:1

Preliminaries

Tadija Kacar

YUG

Mohamed Azarhazin

IRN

5:0

Preliminaries

Vasile Didea

ROM

Nayden Stanchev

BUL

5:0

Quarter-Final

Jerzy Rybicki

POL

Wilfredo Guzman

PUR

5:0

Quarter-Final

Viktor Savchenko

URS

Alfredo Lemus

VEN

KO 2

Quarter-Final

Rolando Garbey

CUB

Kalevi Kosunen

FIN

RSC 1

Quarter-Final

Tadija Kacar

YUG

Vasile Didea

ROM

5:0

Semifinal

Jerzy Rybicki

POL

Viktor Savchenko

URS

3:2

Semifinal

Tadija Kacar

YUG

Rolando Garbey

CUB

4:1

Final

Jerzy Rybicki

POL

Tadija Kacar

YUG

5:0

75kg

Preliminaries

Dragomir Vujkovic

YUG

Carlos Betancourt

PUR

5:0

Preliminaries

David Odwell

GBR

Mohamed Saoud

MAR

5:0

Preliminaries

Bernd Wittenburg

GDR

Bryan Gibson

CAN

KO 3

Preliminaries

Luis Felipe Martinez

CUB

Fulgencio Obelmejias

VEN

5:0

Preliminaries

Siraj Din

PAK

Nicolas Arredondo

MEX

RSC 3

Preliminaries

Lottie Mwale

ZAM

Zakaria Amalemba

KEN

both WO.

Preliminaries

Ilya Dimitrov

BUL

Musa Gariba

GHA

WO.

Preliminaries

Rufat Riskiyev

URS

Jorma Taipale

FIN

KO 3

Preliminaries

Ryszard Pasiewicz

POL

Jean-Pierre Malavasi

FRA

KO 2

Preliminaries

Michael Spinks

USA

Jean-Marie Emebe

CMR

WO.

Preliminaries

Fernando Martins

BRA

Matouk Elsadek

LIB

WO.

Preliminaries

Alec Nastac

ROM

Philip McElwaine

AUS

3:2

Preliminaries

Dragomir Vujkovic

YUG

David Odwell

GBR

5:0

Preliminaries

Luis Felipe Martinez

CUB

Bernd Wittenburg

GDR

3:2

Preliminaries

Siraj Din

PAK

---

---

WO.

Preliminaries

Rufat Riskiyev

URS

Ilya Dimitrov

BUL

5:0

Quarter-Final

Michael Spinks

USA

Ryszard Pasiewicz

POL

5:0

Quarter-Final

Alec Nastac

ROM

Fernando Martins

BRA

3:2

Quarter-Final

Luis Felipe Martinez

CUB

Dragomir Vujkovic

YUG

5:0

Quarter-Final

Rufat Riskiyev

URS

Siraj Din

PAK

RSC 2

Semifinal

Michael Spinks

USA

Alec Nastac

ROM

WO.

Semifinal

Rufat Riskiyev

URS

Luis Felipe Martinez

CUB

3:2

Final

Michael Spinks

USA

Rufat Riskiyev

URS

RSC 3

81kg

Preliminaries

Vilmos Jakab

HUN

Mohamed Mama

GHA

WO.

Preliminaries

Juan Domingo Suarez

ARG

Hocine Tafer

FRA

KO 1

Preliminaries

Janusz Gortat

POL

Miloslav Popovic

YUG

3:2

Preliminaries

Georgi Stoymenov

BUL

Ernesto Sanchez

VEN

5:0

Preliminaries

Leon Spinks

USA

Abellatif Fatihi

MAR

KO 1

Preliminaries

Anatoliy Klimanov

URS

Roger Fortin

CAN

5:0

Preliminaries

Jean-Claude Montane

AND

Gabriel Daramola

NGA

WO.

Preliminaries

Ottomar Sachse

GDR

Louis Ngatchou

CMR

WO.

Preliminaries

Sixto Soria

CUB

Jose Rosa

PUR

KO 2

Preliminaries

Wolfgang Gruber

FRG

Frederick Sabat

KEN

WO.

Preliminaries

Constantin Dafinoiu

ROM

Robert Nixon

GUY

WO.

Preliminaries

Robert Burgess

BER

Seifu Mekkonen

ETH

WO.

Preliminaries

Juan Domingo Suarez

ARG

Vilmos Jakab

HUN

KO 1

Preliminaries

Janusz Gortat

POL

Georgi Stoymenov

BUL

AB 3

Preliminaries

Leon Spinks

USA

Anatoliy Klimanov

URS

5:0

Preliminaries

Ottomar Sachse

GDR

Jean-Claude Montane

AND

RSC 3

Quarter-Final

Sixto Soria

CUB

Wolfgang Gruber

FRG

KO 2

Quarter-Final

Constantin Dafinoiu

ROM

Robert Burgess

BER

5:0

Quarter-Final

Janusz Gortat

POL

Juan Domingo Suarez

ARG

4:1

Quarter-Final

Leon Spinks

USA

Ottomar Sachse

GDR

5:0

Semifinal

Sixto Soria

CUB

Constantin Dafinoiu

ROM

AB 1

Semifinal

Leon Spinks

USA

Janusz Gortat

POL

5:0

Final

Leon Spinks

USA

Sixto Soria

CUB

RSC 3

+81kg

Preliminaries

Atanas Suvandzhiev

BUL

Mahmoud Ahmed Ali

EGY

WO.

Preliminaries

Viktor Ivanov

URS

Juergen Fanghaenel

GDR

3:2

Preliminaries

John Tate

USA

Andrzej Biegalski

POL

5:0

Preliminaries

Peter Hussing

FRG

Laszlo Pakozdi

HUN

5:0

Preliminaries

Teofilo Stevenson

CUB

Mamadou Drame

SNG

KO 2

Preliminaries

Pekka Ruokola

FIN

Solomon Ataga

NGA

WO.

Preliminaries

Clarence Hill

BER

Parviz Badpa

IRN

KO 3

Preliminaries

Raudy Gauwe

BEL

Eric George

VIS

WO.

Preliminaries

Mircea Simon

ROM

Trevor Berbick

JAM

5:0

Preliminaries

Atanas Suvandzhiev

BUL

Viktor Ivanov

URS

4:1

Quarter-Final

John Tate

USA

Peter Hussing

FRG

3:2

Quarter-Final

Teofilo Stevenson

CUB

Pekka Ruokola

FIN

KO 1

Quarter-Final

Clarence Hill

BER

Raudy Gauwe

BEL

5:0

Quarter-Final

Mircea Simon

ROM

Atanas Suvandzhiev

BUL

4:1

Semifinal

Teofilo Stevenson

CUB

John Tate

USA

KO 1

Semifinal

Mircea Simon

ROM

Clarence Hill

BER

5:0

Final

Teofilo Stevenson

CUB

Mircea Simon

ROM

AB 3

 Olympic Games History