20.Olympic Games - Munich, FRG - August 28 - September 10 1972

based on www.eaba.org


48kg

Preliminaries

Chanyalev Haile

ETH

Timothy Feruka

ZAM

KO 1

Preliminaries

Hector Velasquez

CHL

Vandui Batbayar

MGL

5:0

Preliminaries

Ralph Evans

GBR

Salvador Garcia

MEX

4:1

Preliminaries

Asen Nikolov

BUL

Yoshimitsu Aragaki

JPN

5:0

Preliminaries

Vladimir Ivanov

URS

Carlos Leyes

ARG

5:0

Preliminaries

Gyorgy Gedo

HUN

Sripirom Surapong

THA

TKO 3

Preliminaries

Dennis Alan Talbot

AUS

Francisco Rodriguez

VEN

KO 2

Preliminaries

Said Ahmed Elashry

EGY

Meriga Salou Seriki

BEN

5:0

Preliminaries

James Odwori

UGA

Vicente Arsenal

PHI

TKO 2

Preliminaries

U Gil Kim

PRK

Bakari Selemani

TNZ

TKO 1

Preliminaries

Suk Un Lee

KOR

Roman Rożek

POL

5:0

Preliminaries

Davey Armstrong

USA

Arif Dorgu

TUR

4:1

Preliminaries

Enrique Cal Rodriguez

ESP

Alexandru Turei

ROM

3:2

Preliminaries

Rafael Carbonell

CUB

Prudencio Cardona

COL

5:0

Preliminaries

Kadir Syed Abdul

SIN

Gaetano Curcetti

ITA

TKO 3

Preliminaries

Chanyalev Haile

ETH

Shekie Kongo

MLW

TKO 2

Preliminaries

Ralph Evans

GBR

Hector Velasquez

CHL

5:0

Preliminaries

Vladimir Ivanov

URS

Asen Nikolov

BUL

5:0

Preliminaries

Gyorgy Gedo

HUN

Dennis Alan Talbot

AUS

5:0

Preliminaries

James Odwori

UGA

Said Ahmed Elashry

EGY

TKO 2

Preliminaries

U Gil Kim

PRK

Suk Un Lee

KOR

4:1

Preliminaries

Enrique Cal Rodriguez

ESP

Davey Armstrong

USA

5:0

Preliminaries

Rafael Carbonell

CUB

Kadir Syed Abdul

SIN

TKO 2

Quarter-Final

Ralph Evans

GBR

Chanyalev Haile

ETH

5:0

Quarter-Final

Gyorgy Gedo

HUN

Vladimir Ivanov

URS

3:2

Quarter-Final

U Gil Kim

PRK

James Odwori

UGA

KO 2

Quarter-Final

Enrique Cal Rodriguez

ESP

Rafael Carbonell

CUB

4:1

Semifinal

Gyorgy Gedo

HUN

Ralph Evans

GBR

5:0

Semifinal

U Gil Kim

PRK

Enrique Cal Rodriguez

ESP

3:2

Final

Gyorgy Gedo

HUN

U Gil Kim

PRK

5:0

51kg

Preliminaries

Leo Rwabwogo

UGA

Jorge Acuna

URU

5:0

Preliminaries

Maurice O’Sullivan

GBR

Rabah Kaloufi

FRA

3:2

Preliminaries

Fujio Nagai

JPN

Reynaldo Fortaleza

PHI

4:1

Preliminaries

Douglas Rodriguez

CUB

Jorge Mejia

ECU

5:0

Preliminaries

Gerd Schubert

FRG

Phar Khong

CMB

WO.

Preliminaries

Orn-Chim Chawalit

THA

Sandor Orban

HUN

WO.

Preliminaries

Arturo Delgado

MEX

Salvador Miranda

NIC

TKO 3

Preliminaries

Leszek Błażyński

POL

Chandra Narayanan

IND

3:2

Preliminaries

Man Chong You

KOR

Saidi Tambwe

TNZ

5:0

Preliminaries

Niamdash Batsuren

MGL

Antonio Garcia

ESP

4:1

Preliminaries

Calixto Perez

COL

Martin Vargas

CHL

5:0

Preliminaries

Tim Dement

USA

Ali Gharbi

TUN

5:0

Preliminaries

Georgi Kostadinov

BUL

Jan Balouch

PAK

TKO 2

Preliminaries

Chris Ius

CAN

Ali Ouabbou

MAR

3:2

Preliminaries

Boris Zoriktuyev

URS

Dawla Vanlal

BUR

TKO 3

Preliminaries

Franco Udella

ITA

Felix Maina

KEN

5:0

Preliminaries

Constantin Gruiescu

ROM

Kemal Sonunur

TUR

5:0

Preliminaries

Douglas Rodriguez

CUB

Fujio Nagai

JPN

5:0

Preliminaries

Leo Rwabwogo

UGA

Maurice O’Sullivan

GBR

TKO 1

Preliminaries

Orn-Chim Chawalit

THA

Gerd Schubert

FRG

4:1

Preliminaries

Mohamed Selim

EGY

Wilfredo Gomez

PUR

4:1

Preliminaries

Neil McLaughlin

IRL

Abaker Saed Mohamed

SUD

5:0

Preliminaries

Leszek Błażyński

POL

Arturo Delgado

MEX

5:0

Preliminaries

Man Chong You

KOR

Niamdash Batsuren

MGL

4:1

Preliminaries

Calixto Perez

COL

Tim Dement

USA

5:0

Preliminaries

Georgi Kostadinov

BUL

Chris Ius

CAN

5:0

Preliminaries

Boris Zoriktuyev

URS

Franco Udella

ITA

4:1

Preliminaries

Douglas Rodriguez

CUB

Constantin Gruiescu

ROM

3:2

Preliminaries

Leo Rwabwogo

UGA

Orn-Chim Chawalit

THA

4:1

Preliminaries

Neil McLaughlin

IRL

Mohamed Selim

EGY

KO 2

Quarter-Final

Leszek Błażyński

POL

Man Chong You

KOR

3:2

Quarter-Final

Georgi Kostadinov

BUL

Calixto Perez

COL

3:2

Quarter-Final

Douglas Rodriguez

CUB

Boris Zoriktuyev

URS

TKO 3

Quarter-Final

Leo Rwabwogo

UGA

Neil McLaughlin

IRL

TKO 3

Semifinal

Georgi Kostadinov

BUL

Leszek Błażyński

POL

5:0

Semifinal

Leo Rwabwogo

UGA

Douglas Rodriguez

CUB

3:2

Final

Georgi Kostadinov

BUL

Leo Rwabwogo

UGA

5:0

54kg

Preliminaries

Stefan Foerster

GDR

Leslie Hamilton

CAN

4:1

Preliminaries

Mayaki Seydou

NIG

Mehmet Kunova

TUR

3:2

Preliminaries

Keun Sang Koh

KOR

Mohamed Ayele

ETH

KO 1

Preliminaries

Abdelaziz Hammi

TUN

Leopold Agbazo

BEN

5:0

Preliminaries

Juan Francsico Rodriguez

ESP

Luis Avila

PAN

5:0

Preliminaries

Aldo Cosentino

FRA

Józef Reszpondek

POL

5:0

Preliminaries

George Turpin

GBR

Pierre Amont Ndiaye

SNG

5:0

Preliminaries

Chee Yen Wang

TPE

Manoochehr Bahmani

IRN

3:2

Preliminaries

John Mwaura Nderu

KEN

Eduardo Barragan

COL

4:1

Preliminaries

Yong Ik Kim

PRK

Deusdete Vasconselos

BRA

4:1

Preliminaries

Michael Dowling

IRL

Ove Lundby

SWE

4:1

Preliminaries

Orlando Martinez

CUB

Maung Win

BUR

4:1

Preliminaries

Ferry Moniaga

INA

Rene Silva

NIC

5:0

Preliminaries

Joe Destimo

GHA

Werner Schaefer

FRG

3:2

Preliminaries

Bulan Ganbat

MGL

David Oleme

CMR

5:0

Preliminaries

Ricardo Carreras

USA

Michael O’Brien

AUS

TKO 3

Preliminaries

Vassili Solomin

URS

Veepol Charndej

THA

5:0

Preliminaries

Marin Lazar

ROM

Flevitus Bitegeko

TNZ

5:0

Preliminaries

Alfonso Zamora

MEX

Ricardo Fortaleza

PHI

TKO 2

Preliminaries

Keun Sang Koh

KOR

Abdelazis Hammi

TUN

5:0

Preliminaries

Stefan Foerster

GDR

Mayaki Seydou

NIG

5:0

Preliminaries

Juan Francisco Rodriguez

ESP

Aldo Cosentino

FRA

4:1

Preliminaries

George Turpin

GBR

Chee Yen Wang

TPE

5:0

Preliminaries

John Mwaura Nderu

KEN

Yong Ik Kim

PRK

4:1

Preliminaries

Orlando Martinez

CUB

Michael Dowling

IRL

3:2

Preliminaries

Ferry Moniaga

INA

Joe Destimo

GHA

4:1

Preliminaries

Ricardo Carreras

USA

Bulan Ganbat

MGL

3:2

Preliminaries

Vassili Solomin

URS

Marin Lazar

ROM

4:1

Preliminaries

Alfonso Zamora

MEX

Stefan Foerster

GDR

5:0

Preliminaries

Juan Francisco Rodriguez

ESP

Keun Sang Koh

KOR

5:0

Quarter-Final

George Turpin

GBR

John Mwaura Nderu

KEN

4:1

Quarter-Final

Orlando Martinez

CUB

Ferry Moniaga

INA

5:0

Quarter-Final

Ricardo Carreras

USA

Vassili Solomin

URS

3:2

Quarter-Final

Alfonso Zamora

MEX

Juan Francisco Rodriguez

ESP

KO 2

Semifinal

Orlando Martinez

CUB

George Turpin

GBR

3:2

Semifinal

Alfonso Zamora

MEX

Ricardo Carreras

USA

4:1

Final

Orlando Martinez

CUB

Alfonso Zamora

MEX

5:0

57kg

Preliminaries

Pasqualino Morbidelli

ITA

Morgan Mwenya

ZAM

5:0

Preliminaries

Angelos Theotokatos

GRE

Lema Yemane

ETH

5:0

Preliminaries

Louis Self

USA

Maurice Apeang

FRA

5:0

Preliminaries

Michael Andrews

NGA

Abdou Faye

SNG

5:0

Preliminaries

Andras Botos

HUN

Nopparat Preecha

THA

5:0

Preliminaries

Jose Baptista

VEN

Emmanuel Eloundou

CMR

5:0

Preliminaries

Boris Kuznetsov

URS

Harouna Lago

NIG

KO 1

Preliminaries

Rudolf Vogel

SUI

Joseph Mbourokounda

GAB

3:2

Preliminaries

Ryszard Tomczyk

POL

Juan Francisco Garcia

MEX

4:1

Preliminaries

Jochen Bachfeld

GDR

Peter Prause

FRG

5:0

Preliminaries

William Taylor

GBR

Lahcen Maghfour

MAR

5:0

Preliminaries

Gabriel Pometcu

ROM

Nils Dag Stromme

NOR

KO 1

Preliminaries

Orlando Palacios

CUB

Joe Cofie

GHA

4:1

Preliminaries

Salah Mohamed Amin

EGY

Guy Segbaya

TOG

5:0

Preliminaries

Philip Waruinge

KEN

Jabbar Feli

IRN

4:1

Preliminaries

Jouko Lindberg

FIN

Deogratias Musoke

UGA

5:0

Preliminaries

Alberto Mario Ortiz

ARG

Jose Luis Vellon

PUR

4:1

Preliminaries

Kuncho Kunchev

BUL

Palamdorj Baatar

MGL

3:2

Preliminaries

Clemente Rojas

COL

Dale Anderson

CAN

3:2

Preliminaries

Antonio Rubio

ESP

Jungle Thangata

MLW

TKO 3

Preliminaries

Habibu Kinyogoli

TNZ

Sun Soth

CMB

5:0

Preliminaries

Kazuo Kobayashi

JPN

Pat Ryan

NZL

4:1

Preliminaries

Pasqualino Morbidelli

ITA

Seyfi Tatar

TUR

5:0

Preliminaries

Louis Self

USA

Angelos Theotokatos

GRE

5:0

Preliminaries

Andras Botos

HUN

Michael Andrews

NGA

5:0

Preliminaries

Boris Kuznetsov

URS

Jose Baptista

VEN

3:2

Preliminaries

Ryszard Tomczyk

POL

Rudolf Vogel

SUI

KO 2

Preliminaries

Jochen Bachfeld

GDR

William Taylor

GBR

5:0

Preliminaries

Gabriel Pometcu

ROM

Orlando Palacios

CUB

4:1

Preliminaries

Philip Waruinge

KEN

Salah Mohamed Amin

EGY

5:0

Preliminaries

Jouko Lindberg

FIN

Alberto Mario Ortiz

ARG

4:1

Preliminaries

Clemente Rojas

COL

Kuncho Kunchev

BUL

WO.

Preliminaries

Antonio Rubio

ESP

Habibu Kinyogoli

TNZ

5:0

Preliminaries

Kazuo Kobayashi

JPN

Pasqualino Morbidelli

ITA

KO 1

Preliminaries

Andras Botos

HUN

Louis Self

USA

3:2

Preliminaries

Boris Kuznetsov

URS

Ryszard Tomczyk

POL

5:0

Preliminaries

Gabriel Pometcu

ROM

Jochen Bachfeld

GDR

5:0

Quarter-Final

Philip Waruinge

KEN

Jouko Lindberg

FIN

4:1

Quarter-Final

Clemente Rojas

COL

Antonio Rubio

ESP

DQ 2

Quarter-Final

Andras Botos

HUN

Kazuo Kobayashi

JPN

4:1

Quarter-Final

Boris Kuznetsov

URS

Gabriel Pometcu

ROM

4:1

Semifinal

Philip Waruinge

KEN

Clemente Rojas

COL

3:2

Semifinal

Boris Kuznetsov

URS

Andras Botos

HUN

5:0

Final

Boris Kuznetsov

URS

Philip Waruinge

KEN

3:2

60kg

Preliminaries

Guitry Bananier

FRA

Luis Davila

PUR

4:1

Preliminaries

Laszlo Orban

HUN

Mohamed Sourour

MAR

5:0

Preliminaries

Giambattista Capretti

ITA

Jose Martinez

CAN

TKO 2

Preliminaries

Ivan Mikhailov

BUL

Roy Hurdley

PAN

TKO 2

Preliminaries

Hosain Eghmaz

IRN

Abdelhadi Khallafallah

EGY

TKO 2

Preliminaries

Charles Nash

IRL

Erik Madsen

DEN

5:0

Preliminaries

Antonio Gin

MEX

Coutrney Atherly

GUY

4:1

Preliminaries

Jan Szczepański

POL

Kasamiro Marchlo

SUD

5:0

Preliminaries

James Busceme

USA

Praianan Vichit

THA

5:0

Preliminaries

Peter Hess

FRG

Enrique Regueiferos

CUB

4:1

Preliminaries

Svein Erik Paulsen

NOR

Gennadi Dobrokhotov

URS

TKO 1

Preliminaries

Muniswamy Venu

IND

Neville Cole

GBR

TKO 3

Preliminaries

Samuel Mbugua

KEN

Girmaye Gabre

ETH

5:0

Preliminaries

Karel Kaspar

TCH

Tatu Chionga

MLW

5:0

Preliminaries

Alfonso Perez

COL

Peter Odhiambo

UGA

5:0

Preliminaries

Khaidav Altanhuiag

MGL

Antonio Comaschi

ARG

5:0

Preliminaries

Eraslan Doruk

TUR

Luis Rodriguez

VEN

5:0

Preliminaries

Antoniu Vasile

ROM

Adeyemi Abayomi

NGA

TKO 2

Preliminaries

Tai Ho Kim

KOR

Guitry Bananier

FRA

KO 3

Preliminaries

Laszlo Orban

HUN

Giambattista Capretti

ITA

4:1

Preliminaries

Ivan Mikhailov

BUL

Hosain Eghmaz

IRN

3:2

Preliminaries

Charles Nash

IRL

Antonio Gin

MEX

TKO 1

Preliminaries

Jan Szczepański

POL

James Busceme

USA

5:0

Preliminaries

Svein Erik Paulsen

NOR

Peter Hess

FRG

KO 2

Preliminaries

Samuel Mbugua

KEN

Muniswamy Venu

IND

5:0

Preliminaries

Alfonso Perez

COL

Karel Kaspar

TCH

5:0

Preliminaries

Eraslan Doruk

TUR

Khaidav Altanhuiag

MGL

3:2

Preliminaries

Tai Ho Kim

KOR

Antoniu Vasile

ROM

TKO 1

Preliminaries

Laszlo Orban

HUN

Ivan Mikhailov

BUL

4:1

Quarter-Final

Jan Szczepański

POL

Charles Nash

IRL

TKO 3

Quarter-Final

Samuel Mbugua

KEN

Svein Erik Paulsen

NOR

4:1

Quarter-Final

Alfonso Perez

COL

Eraslan Doruk

TUR

3:2

Quarter-Final

Laszlo Orban

HUN

Tai Ho Kim

KOR

4:1

Semifinal

Jan Szczepański

POL

Samuel Mbugua

KEN

WO.

Semifinal

Laszlo Orban

HUN

Alfonso Perez

COL

3:2

Final

Jan Szczepański

POL

Laszlo Orban

HUN

5:0

63,5kg

Preliminaries

James Montague

IRL

Nosrat Vakil Monfared

IRN

TKO 3

Preliminaries

Ray Seales

USA

Ulrich Beyer

GDR

3:2

Preliminaries

Anatoliy Kamnev

RUS

Roy Johnson

BER

KO 2

Preliminaries

Andres Molina

CUB

Pentti Saarman

FIN

TKO 2

Preliminaries

Emiliano Villa

COL

Tomsah Milwal Okalo

SUD

5:0

Preliminaries

Graham Moughton

GBR

Malang Balouch

PAK

5:0

Preliminaries

Zvonimir Vujin

YUG

Robert Mwakosya

TNZ

TKO 2

Preliminaries

Sodnom Gombo

MGL

Ytham Kunda

ZAM

5:0

Preliminaries

Angel Angelov

BUL

Luis Contreras

VEN

TKO 3

Preliminaries

Walter Desiderio Gomez

ARG

Krzysztof Pierwieniecki

POL

5:0

Preliminaries

Srisook Buntoe

THA

Ernesto Bergamasco

ITA

4:1

Preliminaries

Calistrat Cutov

ROM

Mohamed Muruli

UGA

4:1

Preliminaries

Tai Shik Park

KOR

Abdou Fall

SNG

TKO 3

Preliminaries

Issaka Dabore

NIG

Odartey Lawson

GHA

TKO 3

Preliminaries

Laudiel Negron

PUR

Obisia Nwakpa

NGA

4:1

Preliminaries

Kyoji Shinohara

JPN

Fekadu Gabre Selassie

ETH

5:0

Preliminaries

Ray Seales

USA

James Montague

IRL

5:0

Preliminaries

Andres Molina

CUB

Anatoliy Kamnev

RUS

KO 3

Preliminaries

Graham Moughton

GBR

Emiliano Villa

COL

3:2

Preliminaries

Zvonimir Vujin

YUG

Sodnom Gombo

MGL

3:2

Preliminaries

Angel Angelov

BUL

Walter Desiderio Gomez

ARG

4:1

Preliminaries

Srisook Buntoe

THA

Calistrat Cutov

ROM

TKO 3

Preliminaries

Issaka Dabore

NIG

Tai Shik Park

KOR

TKO 3

Preliminaries

Kyoji Shinohara

JPN

Laudiel Negron

PUR

5:0

Quarter-Final

Ray Seales

USA

Andres Molina

CUB

3:2

Quarter-Final

Zvonimir Vujin

YUG

Graham Moughton

GBR

5:0

Quarter-Final

Angel Angelov

BUL

Srisook Bantow

THA

TKO 2

Quarter-Final

Issaka Dabore

NIG

Kyoji Shinohara

JPN

3:2

Semifinal

Ray Seales

USA

Zvonimir Vujin

YUG

5:0

Semifinal

Angel Angelov

BUL

Issaka Dabore

NIG

5:0

Final

Ray Seales

USA

Angel Angelov

BUL

3:2

67kg

Preliminaries

Ib Boetcher

DEN

Nicolas Ortiz Flores

PUR

3:2

Preliminaries

Vladimir Kolev

BUL

Abdelhamid Fouad Gad

EGY

5:0

Preliminaries

David Jackson

UGA

Victor Zilberman

ROM

3:2

Preliminaries

Carlos Burga

PER

Ketil Hodne

NOR

4:1

Preliminaries

Jesse Valdez

USA

Kolman Kalipe

TOG

5:0

Preliminaries

Alfonso Fernandez

ESP

Hakki Sozen

TUR

4:1

Preliminaries

Maurice Hope

GBR

Garry Davis

BAH

5:0

Preliminaries

Damdiniav Bandi

MGL

Emma Flash Ankoudey

GHA

3:2

Preliminaries

Janos Kajdi

HUN

James Vrij

HOL

4:1

Preliminaries

Kerry Wayne Devlin

AUS

Mirgaani Rizgalla

SUD

TKO 3

Preliminaries

Sergio Lozano

MEX

Joe Mensah

NGA

5:0

Preliminaries

Vartex Parsanian

IRN

Mbaraka Mkanga

TNZ

5:0

Preliminaries

Dick Tiger Murunga

KEN

Alfons Stawski

POL

4:1

Preliminaries

Emilio Correa

CUB

Damiano Lassandro

ITA

5:0

Preliminaries

Manfred Wolke

GDR

Panayotis Therianos

GRE

4:1

Preliminaries

Guenther Meier

FRG

Jeff Rackley

NZL

5:0

Preliminaries

Sangnual Rabieb

THA

Karl Gschwind

SUI

5:0

Preliminaries

Anatoliy Khokhlov

URS

Julio Medina

CHL

TKO 3

Preliminaries

John Rodgers

IRL

Ib Boetcher

DEN

TKO 3

Preliminaries

David Jackson

UGA

Vladimir Kolev

BUL

4:1

Preliminaries

Jesse Valdez

USA

Carlos Burga

PER

4:1

Preliminaries

Maurice Hope

GBR

Alfonso Fernandez

ESP

WO.

Preliminaries

Janos Kajdi

HUN

Damdiniav Bandi

MGL

KO 2

Preliminaries

Sergio Lozano

MEX

Kerry Wayne Devlin

AUS

4:1

Preliminaries

Dick Tiger Murunga

KEN

Vartex Parsanian

IRN

TKO 3

Preliminaries

Emilio Correa

CUB

Manfred Wolke

GDR

TKO 2

Preliminaries

Guenther Meier

FRG

Sangnual Rabieb

THA

5:0

Preliminaries

Anatoliy Khokhlov

URS

John Rodgers

IRL

5:0

Preliminaries

Jesse Valdez

USA

David Jackson

UGA

4:1

Quarter-Final

Janos Kajdi

HUN

Maurice Hope

GBR

5:0

Quarter-Final

Dick Tiger Murunga

KEN

Sergio Lozano

MEX

KO 1

Quarter-Final

Emilio Correa

CUB

Gunther Meier

FRG

3:2

Quarter-Final

Jesse Valdez

USA

Anatoliy Khohlov

URS

5:0

Semifinal

Janos Kajdi

HUN

Dick Tiger Murunga

KEN

4:1

Semifinal

Emilio Correa

CUB

Jesse Valdez

USA

3:2

Final

Emilio Correa

CUB

Janos Kajdi

HUN

5:0

71kg

Preliminaries

Rolando Garbey

CUB

Ricky Barnor

GHA

5:0

Preliminaries

Svetomir Belic

YUG

Dumar Fall

SNG

4:1

Preliminaries

Anthony Richardson

HOL

Svetomir Belic

YUG

3:2

Preliminaries

Loucif Hanmani

ALG

Jose Colon

PUR

5:0

Preliminaries

Alan Minter

GBR

Reginald Ford

GUY

KO 2

Preliminaries

Valeri Tregubov

URS

Reggie Jones

USA

3:2

Preliminaries

Evengelos Oikonomakos

GRE

Nicolas Aquilino

PHI

5:0

Preliminaries

Dieter Kottysch

FRG

Bonifacio Avila

COL

TKO 2

Preliminaries

Mohamed Majeri

TUN

Issoufou Habou

NIG

5:0

Preliminaries

Alan Jenkinson

AUS

Michel Belliard

FRA

4:1

Preliminaries

Mikko Saarinen

FIN

David Attan

KEN

TKO 2

Preliminaries

Peter Tiepold

GDR

Ion Gyorfi

ROM

4:1

Preliminaries

Christopher Elliott

IRL

Farouk Kesrouan

LEB

5:0

Preliminaries

Emeterio Villanueva

MEX

Alfredo Lemus

VEN

4:1

Preliminaries

Wiesław Rudkowski

POL

Antonio Castellini

ITA

5:0

Preliminaries

Nayden Stanchev

BUL

John Opio

UGA

3:2

Preliminaries

Rolando Garbey

CUB

Franz Csandl

AUT

5:0

Preliminaries

Jae Keun Lim

KOR

Namchal Tsendaiush

MGL

3:2

Preliminaries

Loucif Hanmani

ALG

Anthony Richardson

HOL

TKO 2

Preliminaries

Alan Minter

GBR

Valeri Tregubov

URS

5:0

Preliminaries

Dieter Kottysch

FRG

Evengelos Oikonomakos

GRE

5:0

Preliminaries

Mohamed Majeri

TUN

Alan Jenkinson

AUS

5:0

Preliminaries

Peter Tiepold

GDR

Mikko Saarinen

FIN

5:0

Preliminaries

Emeterio Villanueva

MEX

Christopher Elliott

IRL

TKO 3

Preliminaries

Wiesław Rudkowski

POL

Nayden Stanchev

BUL

5:0

Preliminaries

Rolando Garbey

CUB

Jae Keun Lim

KOR

TKO 2

Quarter-Final

Alan Minter

GBR

Loucif Hanmani

ALG

4:1

Quarter-Final

Dieter Kottysch

FRG

Mohamed Majeri

TUN

5:0

Quarter-Final

Peter Tiepold

GDR

Emeterio Villanueva

MEX

5:0

Quarter-Final

Wiesław Rudkowski

POL

Rolando Garbey

CUB

4:1

Semifinal

Dieter Kottysch

FRG

Alan Minter

GBR

3:2

Semifinal

Wiesław Rudkowski

POL

Peter Tiepold

GDR

4:1

Final

Dieter Kottysch

FRG

Wiesław Rudkowski

POL

3:2

75kg

Preliminaries

Alejandro Montoya

CUB

Alec Nastac

ROM

KO 1

Preliminaries

William Knight

GBR

Julius Luipa

ZAM

3:2

Preliminaries

Hans-Joachim Brauske

GDR

Abdalla Abdelwahb Salih

SUD

3:2

Preliminaries

Vyacheslav Lemeshev

URS

William Gomnies

INA

KO 1

Preliminaries

Nazif Kuran

TUR

Athanasios Giannopoulos

GRE

TKO 2

Preliminaries

Nathaniel Knowles

BAH

Faustino Quinales

VEN

TKO 1

Preliminaries

Reima Virtanen

FIN

Titus Simba

TNZ

3:2

Preliminaries

Witold Stachurski

POL

Peter Dula

KEN

4:1

Preliminaries

Prince Amartey

GHA

Jose Luis Espinosa

MEX

5:0

Preliminaries

Poul Knudsen

DEN

William Peets

VIS

5:0

Preliminaries

Marvin Johnson

USA

Ewald Jarmer

FRG

5:0

Preliminaries

Alejandro Montoya

CUB

William Knight

GBR

TKO 2

Preliminaries

Vyacheslav Lemeshev

URS

Hans-Joachim Brauske

GDR

5:0

Preliminaries

Nazif Kuran

TUR

Nathaniel Knowles

BAH

KO 1

Quarter-Final

Reima Virtanen

FIN

Witold Stachurski

POL

TKOI 3

Quarter-Final

Prince Amartey

GHA

Poul Knudsen

DEN

3:2

Quarter-Final

Marvin Johnson

USA

Alejandro Montoya

CUB

5:0

Quarter-Final

Vyacheslav Lemeshev

URS

Nazif Kuran

TUR

TKO 2

Semifinal

Reima Virtanen

FIN

Prince Amartey

GHA

3:2

Semifinal

Vyacheslav Lemeshev

URS

Marvin Johnson

USA

TKO 2

Final

Vyacheslav Lemeshev

URS

Reima Virtanen

FIN

KO 1

81kg

Preliminaries

Isaac Ikhouria

NGA

Anton Schaer

SUI

3:2

Preliminaries

Valdemar Paulino Oliveira

BRA

Nghivav Mehtab Singh

IND

5:0

Preliminaries

Nikolay Anfimov

URS

Georgi Stankov

BUL

5:0

Preliminaries

Mahmoud Ahmed Ali

EGY

Gombo Zorig

MGL

5:0

Preliminaries

Janusz Gortat

POL

Jaroslav Kral

CZE

5:0

Preliminaries

Raymond Russell

USA

Stephen Thega

KEN

TKO 2

Preliminaries

Rudi Hornig

FRG

Henri Moreau

FRA

5:0

Preliminaries

Guglielmo Spinello

ITA

Samson Laizer

TNZ

KO 2

Preliminaries

Marin Culineac

ROM

Dinsdale Wright

JAM

5:0

Preliminaries

Miguel Angel Cuello

ARG

Ottomar Sachse

GDR

4:1

Preliminaries

Mate Parlov

YUG

Noureddine Aman Hasan

CHA

TKO 2

Preliminaries

Imre Toth

HUN

Matthias Ouma

UGA

3:2

Preliminaries

Gilberto Carrillo

CUB

Ernesto Sanchez

VEN

KO 1

Preliminaries

Harald Skog

NOR

Seifu Mekkonen

ETH

5:0

Preliminaries

Isaac Ikhouria

NGA

Valdemar Paulino Oliveira

BRA

5:0

Preliminaries

Nikolay Anfimov

URS

Mahmoud Ahmed Ali

EGY

TKO 3

Preliminaries

Janusz Gortat

POL

Raymond Russell

USA

3:2

Preliminaries

Rudi Hornig

FRG

Guglielmo Spinello

ITA

4:1

Preliminaries

Miguel Angel Cuello

ARG

Marin Culineac

ROM

TKO 2

Preliminaries

Mate Parlov

YUG

Imre Toth

HUN

TKO 2

Quarter-Final

Gilberto Carrillo

CUB

Harald Skog

NOR

TKO 1

Quarter-Final

Isaac Ikhouria

NGA

Nikolay Anfimov

URS

3:2

Quarter-Final

Janusz Gortat

POL

Rudi Hornig

FRG

TKO 1

Quarter-Final

Mate Parlov

YUG

Miguel Angel Cuello

ARG

WO.

Semifinal

Gilberto Carrillo

CUB

Isaac Ikhouria

NGA

5:0

Semifinal

Mate Parlov

YUG

Janusz Gortat

POL

5:0

Final

Mate Parlov

YUG

Gilberto Carrillo

CUB

TKO 2

+81kg

Preliminaries

Teofilo Stevenson

CUB

Ludwik Denderys

POL

TKO 1

Preliminaries

Duane Bobick

USA

Yuri Nesterov

URS

5:0

Preliminaries

Ion Alexe

ROM

Jozsef Reder

HUN

5:0

Preliminaries

Juergen Fanghaenel

GDR

Atanas Suvandzhiev

BUL

KO 1

Preliminaries

Carroll Morgan

CAN

Fatai Ayinla

NGA

3:2

Preliminaries

Hasse Thomsen

SWE

Jean Bassomben

CMR

4:1

Quarter-Final

Peter Hussing

FRG

Oscar Ludena

PER

KO 1

Quarter-Final

Teofilo Stevenson

CUB

Duane Bobick

USA

TKO 3

Quarter-Final

Ion Alexe

ROM

Juergen Fanghaenel

GDR

5:0

Quarter-Final

Hasse Thomsen

SWE

Carroll Morgan

CAN

KO 3

Semifinal

Teofilo Stevenson

CUB

Peter Hussing

FRG

TKO 2

Semifinal

Ion Alexe

ROM

Hasse Thomsen

SWE

5:0

Final

Teofilo Stevenson

CUB

Ion Alexe

ROM

WO.

Olympic Games History