25.European Championships - Varna, Bulgaria - May 7-15 1983

48kg

Quarter-Final

Ismail Mustafov

BUL

Henryk Sakowski

POL

5:0

Quarter-Final

Beybut Eszhanov

URS

Gerard Hawkins

IRL

4:1

Quarter-Final

Salvatore Todisco

ITA

Robert Marx

GDR

3:2

Quarter-Final

Mustafa Genc

TUR

Ivan Misko

CZE

4:1

Semifinal

Ismail Mustafov

BUL

Beybut Eszhanov

URS

5:0

Semifinal

Salvatore Todisco

ITA

Mustafa Genc

TUR

5:0

Final

Ismail Mustafov

BUL

Salvatore Todisco

ITA

5:0

51kg

Preliminaries

Wolfgang Prosch

GDR

Hermann Leber

AUT

RSC 3

Preliminaries

Constantin Titoiu

ROM

Ljubisa Simic

YUG

3:2

Quarter-Final

Petar Lesov

BUL

Damiano Lauretta

ITA

5:0

Quarter-Final

Rashid Kabirov

URS

Zbigniew Raubo

POL

5:0

Quarter-Final

Janos Varadi

HUN

Gerard Duddy

IRL

5:0

Quarter-Final

Constantin Titoiu

ROM

Wolfgang Prosch

GDR

RSCI 1

Semifinal

Petar Lesov

BUL

Rashid Kabirov

URS

5:0

Semifinal

Janos Varadi

HUN

Constantin Titoiu

ROM

5:0

Final

Petar Lesov

BUL

Janos Varadi

HUN

5:0 (J)

54kg

Preliminaries

Maurizio Stecca

ITA

Burhan Koc

TUR

5:0

Preliminaries

Klaus-Dieter Kirchstein

GDR

Sławomir Zapart

POL

4:1

Preliminaries

Pavel Madura

CZE

Per Carlenius

NOR

KO 3

Preliminaries

Miloud Kaddour

FRA

Jarmo Eskelinen

FIN

5:0

Preliminaries

Kostadin Georgiev

BUL

Stefan Gertel

FRG

5:0

Preliminaries

Yuriy Alexandrov

URS

Thomas Tobin

IRL

RSC 2

Quarter-Final

Sami Buzoli

YUG

Gyorgy Kincses

HUN

5:0

Quarter-Final

Klaus-Dieter Kirchstein

GDR

Maurizio Stecca

ITA

3:2

Quarter-Final

Pavel Madura

CZE

Miloud Kaddour

FRA

RSCI 2

Quarter-Final

Yuriy Alexandrov

URS

Kostadin Georgiev

BUL

4:1

Semifinal

Sami Buzoli

YUG

Klaus-Dieter Kirchstein

GDR

3:2

Semifinal

Yuriy Alexandrov

URS

Pavel Madura

CZE

5:0

Final

Yuriy Alexandrov

URS

Sami Buzoli

YUG

5:0

57kg

Preliminaries

Krzysztof Kosedowski

POL

Vincenzo Limatola

ITA

4:1

Preliminaries

Plamen Kamburov

BUL

Veli Koota

FIN

5:0

Preliminaries

Miroslav Sandor

CZE

Zoran Spasic

YUG

3:2

Preliminaries

Frank Rauschning

GDR

Faruk Karatop

TUR

5:0

Quarter-Final

Robert Gonczi

HUN

Jean-Marc Gambino

FRA

5:0

Quarter-Final

Serik Nurkazov

URS

Tidi Cercel

ROM

5:0

Quarter-Final

Plamen Kamburov

BUL

Krzysztof Kosedowski

POL

4:1

Quarter-Final

Frank Rauschning

GDR

Miroslav Sandor

CZE

5:0

Semifinal

Serik Nurkazov

URS

Robert Gonczi

HUN

5:0

Semifinal

Plamen Kamburov

BUL

Frank Rauschning

GDR

4:1

Final

Serik Nurkazov

URS

Plamen Kamburov

BUL

5:0

60kg

Preliminaries

Carlo Russollilo

ITA

Stefan Sjoestrand

SWE

5:0

Preliminaries

Reiner Gies

FRG

Jose Tuominen

FIN

5:0

Preliminaries

Istvan Turu

HUN

Sławomir Kaczmarek

POL

3:2

Preliminaries

Emil Chuprenski

BUL

Dzavid Asanov

YUG

5:0

Preliminaries

Hartmut Krueger

GDR

Ion Stan

ROM

4:1

Preliminaries

Viktor Demyanenko

URS

Mehmet Demir

TUR

5:0

Quarter-Final

Tibor Puha

CZE

Javid Aslam

NOR

5:0

Quarter-Final

Carlo Russollilo

ITA

Reiner Gies

FRG

5:0

Quarter-Final

Emil Chuprenski

BUL

Istvan Turu

HUN

5:0

Quarter-Final

Viktor Demyanenko

URS

Hartmut Krueger

GDR

5:0

Semifinal

Carlo Russollilo

ITA

Tibor Puha

CZE

3:2

Semifinal

Emil Chuprenski

BUL

Viktor Demyanenko

URS

5:0

Final

Emil Chuprenski

BUL

Carlo Russollilo

ITA

5:0

63,5kg

Preliminaries

Siegfried Mehnert

GDR

Alexander Kuenzler

FRG

5:0

Preliminaries

Dragomir Ilie

ROM

Jaroslav Polak

CZE

5:0

Preliminaries

Maurizio Ronzoni

ITA

Mehmet Demirkapi

TUR

4:1

Preliminaries

Vasiliy Shishov

URS

Shadrach Odhiambo

SWE

5:0

Preliminaries

Imre Bacskai

HUN

Ivan Vohnsen

DEN

5:0

Preliminaries

Yordan Lesov

BUL

William Walsh

IRL

5:0

Quarter-Final

Mirko Puzovic

YUG

Mirosław Piotrowski

POL

5:0

Quarter-Final

Siegfried Mehnert

GDR

Dragomir Ilie

ROM

5:0

Quarter-Final

Vasiliy Shishov

URS

Maurizio Ronzoni

ITA

5:0

Quarter-Final

Yordan Lesov

BUL

Imre Bacskai

HUN

5:0

Semifinal

Mirko Puzovic

YUG

Siegfried Mehnert

GDR

4:1 (J)

Semifinal

Vasiliy Shishov

URS

Yordan Lesov

BUL

5:0

Final

Vasiliy Shishov

URS

Mirko Puzovic

YUG

4:1

67kg

Preliminaries

Sreten Mirkovic

YUG

Vesa Koskela

SWE

5:0

Preliminaries

Petr Galkin

URS

Helmut Gertel

FRG

5:0

Preliminaries

Tibor Molnar

HUN

Mirosław Dąbrowski

POL

5:0

Preliminaries

Kieran Joyce

IRL

Kristen Reagan

NOR

3:2

Preliminaries

Luciano Bruno

ITA

Pascal Lorcy

FRA

5:0

Preliminaries

Roland Poye

GDR

Rashko Lomski

BUL

5:0

Preliminaries

Jens Sveigaard

DEN

Gilbert Hallie

HOL

5:0

Preliminaries

Mihai Ciubotaru

ROM

Alpaslam Yildirim

TUR

5:0

Quarter-Final

Petr Galkin

URS

Sreten Mirkovic

YUG

5:0

Quarter-Final

Kieran Joyce

IRL

Tibor Molnar

HUN

5:0

Quarter-Final

Luciano Bruno

ITA

Roland Poye

GDR

4:1 (J)

Quarter-Final

Mihai Ciubotaru

ROM

Jens Sveigaard

DEN

5:0

Semifinal

Petr Galkin

URS

Kieran Joyce

IRL

4:1

Semifinal

Luciano Bruno

ITA

Mihai Ciubotaru

ROM

5:0

Final

Petr Galkin

URS

Luciano Bruno

ITA

4:1

71kg

Preliminaries

Mikhail Takov

BUL

Edward Maj

POL

5:0

Preliminaries

Romolo Casamonica

ITA

Simen Auseth

NOR

4:1

Preliminaries

Valeriy Laptyev

URS

Hakan Sindemark

SWE

5:0

Preliminaries

Gheorghe Simion

ROM

Jan Franek

CZE

5:0

Preliminaries

Thomas Corr

IRL

Rexford Kortram

HOL

5:0

Preliminaries

Ralf Hunger

GDR

Christophe Tiozzo

FRA

3:2

Preliminaries

Sandor Hranek

HUN

Erol Keloglu

TUR

5:0

Quarter-Final

Mikhail Takov

BUL

Graciano Rocchigiani

FRG

DQ 3

Quarter-Final

Valeriy Laptyev

URS

Romolo Casamonica

ITA

5:0

Quarter-Final

Gheorghe Simion

ROM

Thomas Corr

IRL

4:1

Quarter-Final

Ralf Hunger

GDR

Sandor Hranek

HUN

5:0

Semifinal

Valeriy Laptyev

URS

Mikhail Takov

BUL

5:0

Semifinal

Ralf Hunger

GDR

Gheorghe Simion

ROM

5:0

Final

Valeriy Laptyev

URS

Ralf Hunger

GDR

5:0

75kg

Preliminaries

Stanisław Łakomiec

POL

Terje Sveen

NOR

RSCH 1

Preliminaries

Nusret Redzepi

YUG

Pekka Laasanen

FIN

RSC 2

Preliminaries

Selami Karakelle

TUR

Tony de Loughrey

IRL

4:1

Preliminaries

Andreas Bauer

FRG

Janos Bakos

HUN

5:0

Preliminaries

Vladimir Melnik

URS

Vincent Sarnelli

FRA

5:0

Preliminaries

Henry Maske

GDR

Hartmut Brandau

AUT

5:0

Preliminaries

Ilya Angelov

BUL

Pedro van Raamsdonk

HOL

3:2

Quarter-Final

Doru Maricescu

ROM

Stanisław Łakomiec

POL

4:1

Quarter-Final

Nusret Redzepi

YUG

Selami Karakelle

TUR

4:1

Quarter-Final

Vladimir Melnik

URS

Andreas Bauer

FRG

5:0

Quarter-Final

Henry Maske

GDR

Ilya Angelov

BUL

4:1 (J)

Semifinal

Doru Maricescu

ROM

Nusret Redzepi

YUG

4:1 (J)

Semifinal

Vladimir Melnik

URS

Henry Maske

GDR

4:1

Final

Vladimir Melnik

URS

Doru Maricescu

ROM

5:0

81kg

Preliminaries

Eyup Ciftci

TUR

John Smit

HOL

KO 1

Preliminaries

Juha Hanninen

FIN

Kurt Seiler

FRG

4:1

Preliminaries

Paweł Skrzecz

POL

Christer Corpi

SWE

5:0

Quarter-Final

Pero Tadic

YUG

Kostadin Folev

BUL

RSC 3

Quarter-Final

Vitaliy Kachanovskiy

URS

Georgica Donici

ROM

4:1

Quarter-Final

Eyup Ciftci

TUR

Jaroslav Ligos

CZE

RSCI 1

Quarter-Final

Paweł Skrzecz

POL

Juha Hanninen

FIN

5:0

Semifinal

Vitaliy Kachanovskiy

URS

Pero Tadic

YUG

KO 1

Semifinal

Paweł Skrzecz

POL

Eyup Ciftci

TUR

5:0

Final

Vitaliy Kachanovskiy

URS

Paweł Skrzecz

POL

5:0

91kg

Preliminaries

Grzegorz Skrzecz

POL

Vasil Bosakov

BUL

5:0

Preliminaries

Antonio Manfredini

ITA

Xhevdet Peci

YUG

RSCI 3

Preliminaries

Gyula Alvics

HUN

Werner Kohnert

GDR

4:1

Preliminaries

Ralf Rocchigiani

FRG

Magne Havnaa

NOR

5:0

Quarter-Final

Alexandr Yagubkin

URS

Arnold van der Lijnde

HOL

5:0

Quarter-Final

Paul Columbeanu

ROM

Soeren Thomsen

DEN

5:0

Quarter-Final

Grzegorz Skrzecz

POL

Antonio Manfredini

ITA

RSCI 2

Quarter-Final

Gyula Alvics

HUN

Ralf Rocchigiani

FRG

5:0

Semifinal

Alexandr Yagubkin

URS

Paul Columbeanu

ROM

5:0

Semifinal

Gyula Alvics

HUN

Grzegorz Skrzecz

POL

5:0

Final

Alexandr Yagubkin

URS

Gyula Alvics

HUN

5:0

+91kg

Quarter-Final

Petar Stoymenov

BUL

Thomas Clahsen

FRG

5:0

Quarter-Final

Francesco Damiani

ITA

Istvan Levai

HUN

5:0

Quarter-Final

Alexandr Miroshnichenko

URS

Olaf Mayer

AUT

5:0

Quarter-Final

Ulli Kaden

GDR

Azis Salihu

YUG

5:0

Semifinal

Francesco Damiani

ITA

Petar Stoymenov

BUL

5:0

Semifinal

Ulli Kaden

GDR

Alexandr Miroshnichenko

URS

5:0

Final

Francesco Damiani

ITA

Ulli Kaden

GDR

WO.

European Championships History | 1983 Results