22.European Championships - Halle, GDR - May 28 - June 5 1977

48kg

Preliminaries

Henryk Średnicki

POL

Mustafa Genc

TUR

5:0

Preliminaries

Vaclav Hornak

CZE

Dietmar Geilich

GDR

3:2

Quarter-Final

Anatoliy Kluyev

URS

Alexandru Turei

ROM

5:0

Quarter-Final

Georgi Georgiev

BUL

Enrique Cal Rodriguez

ESP

5:0

Quarter-Final

Philippe Sutcliffe

IRL

Paul Fletcher

ENG

5:0

Quarter-Final

Henryk Średnicki

POL

Vaclav Hornak

CZE

5:0

Semifinal

Georgi Georgiev

BUL

Anatoliy Kluyev

URS

5:0

Semifinal

Henryk Średnicki

POL

Philippe Sutcliffe

IRL

RSC 3

Final

Henryk Średnicki

POL

Georgi Georgiev

BUL

4:1

51kg

Preliminaries

Ibrahim Faredin

ROM

Dzafer Alisanovic

YUG

5:0

Preliminaries

Martin Lawless

SCO

Klaus Gertenbach

GDR

RSCI 3

Preliminaries

Plamen Kamburov

BUL

Gabor Csordas

HUN

AB 3

Quarter-Final

Nuri Eroglu

TUR

Jose Antonio Llata

ESP

5:0

Quarter-Final

Leszek Błażyński

POL

Joao Miguel

POR

5:0

Quarter-Final

Alexander Tkachenko

URS

Ibrahim Faredin

ROM

4:1

Quarter-Final

Plamen Kamburov

BUL

Martin Lawless

SCO

5:0

Semifinal

Leszek Błażyński

POL

Nuri Eroglu

TUR

5:0

Semifinal

Alexander Tkachenko

URS

Plamen Kamburov

BUL

5:0

Final

Leszek Błażyński

POL

Alexander Tkachenko

URS

3:2

54kg

Preliminaries

Emilio Chiloiro

ITA

Ali Hasetci

TUR

5:0

Preliminaries

Manfred Koenig

FRG

Terry McKeown

SCO

RSC 1

Preliminaries

Dimitar Pekhlivanov

BUL

Veli Koota

FIN

5:0

Preliminaries

Vicente Royal Rodriguez

ESP

Joao Magalhaes

POR

KO 1

Preliminaries

Fazlija Sacirovic

YUG

Felix Pak

URS

5:0

Preliminaries

Stefan Foerster

GDR

Jozsef Jakab

HUN

RSC 2

Quarter-Final

Todor Dinu

ROM

Mirosław Wawrzyniak

POL

3:2

Quarter-Final

Manfred Koenig

FRG

Emilio Chiloiro

ITA

4:1

Quarter-Final

Dimitar Pekhlivanov

BUL

Vicente Royal Rodriguez

ESP

5:0

Quarter-Final

Stefan Foerster

GDR

Fazlija Sacirovic

YUG

5:0

Semifinal

Todor Dinu

ROM

Manfred Koenig

FRG

4:1

Semifinal

Stefan Foerster

GDR

Dimitar Pekhlivanov

BUL

3:2

Final

Stefan Foerster

GDR

Todor Dinu

ROM

4:1

57kg

Preliminaries

Viktor Rybakov

URS

Bratislav Ristic

YUG

5:0

Preliminaries

Francis Tripp

FRA

Ray Somer

HOL

5:0

Preliminaries

Roman Gotfryd

POL

Victor Texeira

POR

AB 2

Preliminaries

Tibor Stojka

CZE

Carlo Russollilo

ITA

5:0

Preliminaries

Klaus-Dieter Ott

FRG

Ian McLeod

SCO

5:0

Preliminaries

Tidi Tudor

ROM

Jose Sagra Cabrera

ESP

5:0

Quarter-Final

Richard Nowakowski

GDR

Chacho Andreykovski

BUL

3:2

Quarter-Final

Viktor Rybakov

URS

Francis Tripp

FRA

5:0

Quarter-Final

Roman Gotfryd

POL

Tibor Stojka

CZE

5:0

Quarter-Final

Tidi Tudor

ROM

Klaus-Dieter Ott

FRG

5:0

Semifinal

Richard Nowakowski

GDR

Viktor Rybakov

URS

4:1

Semifinal

Roman Gotfryd

POL

Tidi Tudor

ROM

3:2

Final

Richard Nowakowski

GDR

Roman Gotfryd

POL

5:0

60kg

Preliminaries

Ryszard Tomczyk

POL

Ladislav Konecny

CZE

5:0

Preliminaries

Ace Rusevski

YUG

Hasan Oguz

TUR

5:0

Preliminaries

George Gilbody

ENG

Simion Cutov

ROM

4:1

Preliminaries

Rene Weller

FRG

Jesus Garcia

ESP

DQ 2

Quarter-Final

Abdel Kerzazi

FRA

John McGinn

SCO

RSC 2

Quarter-Final

Christian Zornow

GDR

Gabor Takacs

HUN

4:1

Quarter-Final

Ace Rusevski

YUG

Ryszard Tomczyk

POL

5:0

Quarter-Final

Rene Weller

FRG

George Gilbody

ENG

3:2

Semifinal

Christian Zornow

GDR

Abdel Kerzazi

FRA

DQ 3

Semifinal

Ace Rusevski

YUG

Rene Weller

FRG

5:0

Final

Ace Rusevski

YUG

Christian Zornow

GDR

5:0

63,5kg

Preliminaries

Charlie Brown

WAL

Esko Pallaspuro

FIN

5:0

Preliminaries

Valeri Grishkovets

URS

Tonnie van Eck

HOL

KO 2

Preliminaries

Ulrich Beyer

GDR

Joao Gato

POR

RSC 3

Preliminaries

Georgios Agrimavakis

GRE

Ernst Mueller

FRG

RSC 2

Preliminaries

Bogdan Gajda

POL

Todor Mikhalev

BUL

5:0

Preliminaries

Calistrat Cutov

ROM

Robert Karlsson

NOR

RSC 1

Preliminaries

Laszlo Juhasz

HUN

James Douglas

SCO

5:0

Quarter-Final

Memet Bogujevci

YUG

Charlie Brown

WAL

5:0

Quarter-Final

Ulrich Beyer

GDR

Valeri Grishkovets

URS

5:0

Quarter-Final

Bogdan Gajda

POL

Georgios Agrimavakis

GRE

5:0

Quarter-Final

Calistrat Cutov

ROM

Laszlo Juhasz

HUN

4:1

Semifinal

Ulrich Beyer

GDR

Memet Bogujevci

YUG

3:2

Semifinal

Bogdan Gajda

POL

Calistrat Cutov

ROM

4:1

Final

Bogdan Gajda

POL

Ulrich Beyer

GDR

4:1

67kg

Preliminaries

Zdravko Basic

YUG

Colin Jones

WAL

3:2

Preliminaries

Vasile Cicu

ROM

Rostislav Osicka

CZE

4:1

Preliminaries

Gianfranco Rosi

ITA

Karl Reich

AUT

5:0

Preliminaries

Karl-Heinz Krueger

GDR

Bolesław Nowik

POL

5:0

Preliminaries

Paul Kelly

ENG

Kalevi Kosunen

FIN

3:2

Preliminaries

Plamen Yankov

BUL

Harald Sixt

FRG

KO 2

Preliminaries

Valeri Limasov

URS

Koksol Ozogluoz

TUR

RSC 1

Preliminaries

Claude Lancastre

FRA

Erling Engh

NOR

RSC 2

Quarter-Final

Vasile Cicu

ROM

Zdravko Basic

YUG

KO 1

Quarter-Final

Karl-Heinz Krueger

GDR

Gianfranco Rosi

ITA

5:0

Quarter-Final

Plamen Yankov

BUL

Paul Kelly

ENG

5:0

Quarter-Final

Valeri Limasov

URS

Claude Lancastre

FRA

KO 1

Semifinal

Karl-Heinz Krueger

GDR

Vasile Cicu

ROM

5:0

Semifinal

Valeri Limasov

URS

Plamen Yankov

BUL

4:1

Final

Valeri Limasov

URS

Karl-Heinz Krueger

GDR

5:0

71kg

Preliminaries

Robbie Davis

ENG

Torben Andersen

NOR

KO 2

Preliminaries

Kalevi Marjamaa

FIN

Brian Byrne

IRL

5:0

Preliminaries

Charles Malarkey

SCO

Tadija Kacar

YUG

RSCI 3

Preliminaries

Markus Intlekofer

FRG

Robert Pfitscher

AUT

5:0

Preliminaries

Viktor Savchenko

URS

Vasile Didea

ROM

RSC 2

Preliminaries

Zheljo Stefanov

BUL

Victor Pereira

POR

5:0

Preliminaries

Miroslav Pavlov

CZE

Alfredo Carrbone

ITA

5:0

Preliminaries

Jerzy Rybicki

POL

Guenther Rostankowski

GDR

5:0

Quarter-Final

Kalevi Marjamaa

FIN

Robbie Davis

ENG

DQ 2

Quarter-Final

Markus Intlekofer

FRG

Charles Malarkey

SCO

5:0

Quarter-Final

Viktor Savchenko

URS

Zheljo Stefanov

BUL

WO.

Quarter-Final

Jerzy Rybicki

POL

Miroslav Pavlov

CZE

5:0

Semifinal

Markus Intlekofer

FRG

Kalevi Marjamaa

FIN

4:1

Semifinal

Viktor Savchenko

URS

Jerzy Rybicki

POL

5:0

Final

Viktor Savchenko

URS

Markus Intlekofer

FRG

KO 1

75kg

Preliminaries

Erwin Pucher

AUT

Selami Karakelle

TUR

RSC 3

Preliminaries

Adrie Magielse

HOL

Costica Chiracu

ROM

RSCI 2

Preliminaries

Bernd Wittenburg

GDR

Laszlo Pem

HUN

KO 3

Preliminaries

Leonid Shaposhnikov

URS

Manfred Jassman

FRG

5:0

Preliminaries

Slobodan Kacar

YUG

Wiesław Niemkiewicz

POL

4:1

Preliminaries

Ilya Angelov

BUL

Danny Dujardin

BEL

RSC 2

Preliminaries

Tarmo Uisivirta

FIN

Raymond Nebayes

FRA

4:1

Quarter-Final

Svatopluk Zacek

CZE

Erwin Pucher

AUT

5:0

Quarter-Final

Bernd Wittenburg

GDR

Adrie Magielse

HOL

RSC

Quarter-Final

Leonid Shaposhnikov

URS

Slobodan Kacar

YUG

3:2

Quarter-Final

Ilya Angelov

BUL

Tarmo Uisivirta

FIN

RSC 2

Semifinal

Bernd Wittenburg

GDR

Svatopluk Zacek

CZE

RSC 1

Semifinal

Leonid Shaposhnikov

URS

Ilya Angelov

BUL

KO 2

Final

Leonid Shaposhnikov

URS

Bernd Wittenburg

GDR

5:0

81kg

Preliminaries

Dragomir Vujkovic

YUG

Paweł Skrzecz

POL

5:0

Preliminaries

Ottomar Sachse

GDR

Chris Lawson

WAL

5:0

Quarter-Final

Rauno Pellikainen

FIN

Ludwig Farkas

AUT

KO 1

Quarter-Final

David Kvachadze

URS

Fred Serres

LUX

DQ 1

Quarter-Final

Ion Gyorffi

ROM

Guenther Peters

FRG

5:0

Quarter-Final

Ottomar Sachse

GDR

Dragomir Vujkovic

YUG

3:2

Semifinal

David Kvachadze

URS

Rauno Pellikainen

FIN

RSC 2

Semifinal

Ottomar Sachse

GDR

Ion Gyorffi

ROM

4:1

Final

David Kvachadze

URS

Ottomar Sachse

GDR

5:0

+81kg

Preliminaries

Mircea Simon

ROM

Finn Nielsen

DEN

AB 2

Preliminaries

Dzevdzed Peci

YUG

Vincent Kafoa

FRA

RSC 3

Preliminaries

Atanas Suvandzhiev

BUL

Thomas Blidh

SWE

5:0

Preliminaries

Wolfgang Gruber

FRG

Hasan Kaya

TUR

4:1

Preliminaries

Juergen Fanghaenel

GDR

Robert Desnouck

BEL

RSC 2

Quarter-Final

Evgeni Gorstkov

URS

Antoni Kuskowski

POL

KO 2

Quarter-Final

Mircea Simon

ROM

Ladislav Resl

CZE

AB 2

Quarter-Final

Atanas Suvandzhiev

BUL

Dzevdzed Peci

YUG

DQ 3

Quarter-Final

Juergen Fanghaenel

GDR

Wolfgang Gruber

FRG

WO.

Semifinal

Evgeni Gorstkov

URS

Mircea Simon

ROM

5:0

Semifinal

Juergen Fanghaenel

GDR

Atanas Suvandzhiev

BUL

RSC 2

Final

Evgeni Gorstkov

URS

Juergen Fanghaenel

GDR

KO 2

European Championships History