15.European Championships - Moscow, Soviet Union - May 26 - June 2 1963

51kg

Preliminaries Paolo Vacca ITA Ingo Guenter Geisler FRG KO 1
Preliminaries Branko Mirkovic YUG Ferenc Dorogi HUN PTS
Preliminaries Stefan Panayotov BUL John Kellie SCO PTS
Preliminaries Otto Babiasch GDR Monty Laud ENG PTS
Quarter-Final Viktor Bystrov URS Józef Wiatrzyk POL PTS
Quarter-Final Constantin Ciuca ROM Ossi Palvalin FIN PTS
Quarter-Final Paolo Vacca ITA Branko Mirkovic YUG PTS
Quarter-Final Stefan Panayotov BUL Otto Babiasch GDR PTS
Semifinal Viktor Bystrov URS Constantin Ciuca ROM PTS
Semifinal Stefan Panayotov BUL Paolo Vacca ITA TKO 1
Final Viktor Bystrov URS Stefan Panayotov BUL PTS

54kg

Preliminaries Reiner Poser GDR Ken Buchanan SCO PTS
Preliminaries Mikhailo Mitsev BUL Brunon Bendig POL PTS
Preliminaries Jaroslav Slajs CZE Brian Packer ENG PTS
Preliminaries Branislav Petric YUG Borje Karvonen FIN PTS
Preliminaries Charles Gans HOL Gerhard Steindl AUT PTS
Preliminaries Nicolae Puiu ROM Horst Rascher FRG PTS
Quarter-Final Oleg Grigorev URS Ferenc Cserge HUN PTS
Quarter-Final Reiner Poser GDR Mikhailo Mitsev BUL PTS
Quarter-Final Branislav Petric YUG Jaroslav Slajs CZE PTS
Quarter-Final Nicolae Puiu ROM Charles Gans HOL KO 1
Semifinal Oleg Grigorev URS Reiner Poser GDR PTS
Semifinal Branislav Petric YUG Nicolae Puiu ROM PTS
Final Oleg Grigorev URS Branislav Petric YUG KO 3

57kg

Preliminaries Lajos Baranyi HUN Heinz Schulz GDR PTS
Preliminaries Stanislav Stepashkin URS Ivan Traykov BUL TKO 2
Preliminaries Evan Armstrong SCO Peter Weiss AUT PTS
Preliminaries Andrei Olteanu ROM Ernst Chervet SUI PTS
Preliminaries Jim McCourt IRL Tony Riley ENG PTS
Preliminaries Giovanni Girgenti ITA Miodrag Mitrovic YUG TKO 2
Quarter-Final Jerzy Adamski POL Paul Budde FRG PTS
Quarter-Final Stanislav Stepashkin URS Lajos Baranyi HUN TKO 2
Quarter-Final Andrei Olteanu ROM Evan Armstrong SCO PTS
Quarter-Final Giovanni Girgenti ITA Jim McCourt IRL PTS
Semifinal Stanislav Stepashkin URS Jerzy Adamski POL TKO 3
Semifinal Giovanni Girgenti ITA Andrei Olteanu ROM PTS
Final Stanislav Stepashkin URS Giovanni Girgenti ITA PTS

60kg

Preliminaries Janos Kajdi HUN Jacques Cotot FRA PTS
Preliminaries Józef Grudzień POL Benny O'Sullivan ENG PTS
Preliminaries Stoyan Pilichev BUL Seiger Geiler AUT DQ 2
Preliminaries Tauno Halonen FIN McGrane IRL PTS
Preliminaries Boris Nikanorov URS Vladimir Kucera CZE TKO 1
Preliminaries Malcolm McKenzie SCO Peter Benedek YUG PTS
Preliminaries Wolfgang Schmitt FRG Werner Kirsch GDR PTS
Preliminaries Giuseppe Sabri ITA Florea Patrascu ROM PTS
Quarter-Final Janos Kajdi HUN Józef Grudzień POL PTS
Quarter-Final Tauno Halonen FIN Stoyan Pilichev BUL PTS
Quarter-Final Boris Nikanorov URS Malcolm McKenzie SCO TKO 2
Quarter-Final Giuseppe Sabri ITA Wolfgang Schmitt FRG PTS
Semifinal Janos Kajdi HUN Tauno Halonen FIN PTS
Semifinal Boris Nikanorov URS Giuseppe Sabri ITA PTS
Final Janos Kajdi HUN Boris Nikanorov URS PTS

63,5kg

Preliminaries Ladislav Hecej CZE Alexander Mitsev BUL PTS
Preliminaries Jerzy Kulej POL Wilfried Ruehl GDR KO 3
Preliminaries Ljubisa Mehovic YUG Brian Brazier ENG PTS
Preliminaries Bruno Arcari ITA Istvan Toth HUN PTS
Preliminaries Richard McTaggart SCO Jarmo Berglof FIN PTS
Preliminaries Gerhard Dieter FRG Jean-Claude Bouttier FRA PTS
Preliminaries Jimmy McNeill IRL Rupert Koenig AUT PTS
Preliminaries Alois Tuminsh URS Iosif Mihalic ROM PTS
Quarter-Final Jerzy Kulej POL Ladislav Hecej CZE PTS
Quarter-Final Bruno Arcari ITA Ljubisa Mehovic YUG PTS
Quarter-Final Gerhard Dieter FRG Richard McTaggart SCO KO 2
Quarter-Final Alois Tuminsh URS Jimmy McNeill IRL KO 1
Semifinal Jerzy Kulej POL Bruno Arcari ITA PTS
Semifinal Alois Tuminsh URS Gerhard Dieter FRG PTS
Final Jerzy Kulej POL Alois Tuminsh URS PTS

67kg

Preliminaries Rikardas Tamulis URS Ralph Charles ENG KO 2
Preliminaries Bohumil Nemecek CZE Heinrich Dieter FRG PTS
Preliminaries Bruno Guse GDR Rudolf Hajek POL PTS
Quarter-Final Silvano Bertini ITA Vasile Mirza ROM PTS
Quarter-Final Janos Kallman HUN Janssen HOL PTS
Quarter-Final Rikardas Tamulis URS Pentti Purhonen FIN PTS
Quarter-Final Bohumil Nemecek CZE Bruno Guse GDR PTS
Semifinal Silvano Bertini ITA Janos Kallman HUN PTS
Semifinal Rikardas Tamulis URS Bohumil Nemecek CZE PTS
Final Rikardas Tamulis URS Silvano Bertini ITA PTS

71kg

Preliminaries Andrew Wyper SCO Kurt Mattson FIN KO 2
Preliminaries Johnny Pritchett ENG Tommy Joyce IRL PTS
Preliminaries Vlado Vranjesevic YUG Joop Verboon HOL PTS
Preliminaries Virgil Badea ROM Laszlo Sebok HUN PTS
Preliminaries Guenther Koch FRG Remo Golfarini ITA WO.
Preliminaries Boris Lagutin URS Andrzej Siodła POL PTS
Quarter-Final Siegfried Olesch GDR Joseph Gonzales FRA PTS
Quarter-Final Andrew Wyper SCO Johnny Pritchett ENG WO.
Quarter-Final Virgil Badea ROM Vlado Vranjesevic YUG PTS
Quarter-Final Boris Lagutin URS Guenther Koch FRG KO 1
Semifinal Andrew Wyper SCO Siegfried Olesch GDR TKO 2
Semifinal Boris Lagutin URS Virgil Badea ROM AB 1
Final Boris Lagutin URS Andrew Wyper SCO TKO 3

75kg

Preliminaries Dino Murru ITA Vasil Paparizov BUL PTS
Preliminaries Ion Monea ROM Edmund Dampc POL PTS
Preliminaries Franz Frauenlob AUT Ernest Lofthouse ENG PTS
Preliminaries Bernd Anders GDR Ferenc Dunajetz HUN PTS
Preliminaries Emil Schulz FRG J.Mommers HOL KO 2
Quarter-Final Dragoslav Jakovljevic YUG Pascal di Benedetto FRA TKO 3
Quarter-Final Valeri Popenchenko URS Dino Murru ITA AB 1
Quarter-Final Ion Monea ROM Franz Frauenlob AUT PTS
Quarter-Final Emil Schulz FRG Bernd Anders GDR KO 3
Semifinal Valeri Popenchenko URS Dragoslav Jakovljevic YUG PTS
Semifinal Ion Monea ROM Emil Schulz FRG PTS
Final Valeri Popenchenko URS Ion Monea ROM AB 2

81kg

Preliminaries Bernard Thebault FRA Dennis Pollard ENG PTS
Preliminaries Bruno Wittkowski GDR Erno Szenasi HUN PTS
Preliminaries Stefan Cojan ROM Gerald Rouiller SUI KO 1
Preliminaries Dan Pozniak URS Ian Lubbers HOL PTS
Quarter-Final Frantisek Polacek CZE Horst Schippers FRG PTS
Quarter-Final Zbigniew Pietrzykowski POL Kiril Pandov BUL TKO 2
Quarter-Final Bernard Thebault FRA Bruno Wittkowski GDR PTS
Quarter-Final Dan Pozniak URS Stefan Cojan ROM DQ 3
Semifinal Zbigniew Pietrzykowski POL Frantisek Polacek CZE PTS
Semifinal Dan Pozniak URS Bernard Thebault FRA PTS
Final Zbigniew Pietrzykowski POL Dan Pozniak URS TKOI 3

+81kg

Preliminaries Dante Cane ITA Len Hobbs ENG TKOI 3
Preliminaries Andrey Abramov URS Antal Budai HUN TKO 2
Preliminaries Hans Huber FRG Karl Koglbauer AUT TKO 1
Quarter-Final Josef Nemec CZE Władysław Jędrzejewski POL PTS
Quarter-Final Karl Degenhardt GDR Asen Samovolski BUL PTS
Quarter-Final Dante Cane ITA Vasile Mariutan ROM PTS
Quarter-Final Andrey Abramov URS Hans Huber FRG PTS
Semifinal Josef Nemec CZE Karl Degenhardt GDR PTS
Semifinal Andrey Abramov URS Dante Cane ITA PTS
Final Josef Nemec CZE Andrey Abramov URS PTS

European Championships History | 1963 Results